1399/4/21 شنبه

مسئولیت اجتماعی
«با شما هستیم» پیامی است برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم. دیدگاه ما در این شعار محدود به حوزه کسب‌وکار نبوده و به‌عنوان یک شهروند حقوقیِ مسئول، حمایت از فرهنگ، محیط‌زیست و سلامت جامعه را بخشی مهم از وظایف خود می‌دانیم. مسئولیت‌پذیری اجتماعی سامان طی این سال‌ها، در قالب حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، سلامت و درمان جامعه و پشتیبانی از ورزش، فرهنگ، آموزش و هنر نمود یافته است.
شما می‌توانید فهرست کامل فعالیت‌های بانک سامان در زمینه مسئولیت‌‌پذیری اجتماعی را مشاهده کنید.

پزشکی و درمانی

 همکاری با موسسه خیریه زنجیره امید برای کمک به نیازمندترین کودکان

مؤسسه خیریه «زنجیره امید»، به‌‌عنوان شاخه ایرانی مؤسسه زنجیره امید فرانسه‌ (La Chaine de l’Espoir)، در سال 1386 تأسیس شد. رسالت این بنیاد بین‌المللی، تأمین بهترین مراقبت‌‌های پزشکی برای کودکان مستمند در کشورهای درحال‌توسعه، بدون توجه به ملیت، مذهب و نژاد آن‌ها است. 

بانک سامان در طی همکاری‌هایی که از سال‌های 1388 با موسسه خيريه زنجيره اميد داشته است به روند همکاری خود تاکنون ادامه داده است.

سال 1391: تأمین هزینه خريد دستگاه‌ترمیم ستون فقرات بيماران اسکوليوز (نرومانیتورینگ) تأمین شد. اين دستگاه هم‌اکنون در بيمارستان نورافشار قرار دارد.

سال 1392: هزینه عمل جراحی قلب باز تعداد بسیاری از کودکان تحت پوشش آن موسسه پرداخت‌ شده است.

سال 1393: خرید 4 تخت اطفال و 2 تخت بزرگ‌سال جهت استفاده کودکان شهرستانی که پس از عمل جراحی ستون فقرات احتیاج به استراحت بعد از عمل دارند به آن مرکز منتقل می‌شوند و یک عدد ترولی حمل غذا جهت استفاده در سالن غذاخوری آن مرکز تهیه‌شده است و نیز تأمین هزینه عمل جراحی قلب 37 کودک و عمل جراحی اصلاحی ستون فقرات 2 کودک در سال 93 پرداخت‌شده است.

سال 1394: طبق تفاهم‌نامه‌ای که با آن خیریه منعقد شد تأمین هزینه عمل جراحی قلب 50 کودک و همچنین خرید تعدادی دستگاه جهت استفاده در بخش NICU و اتاق عمل مرکز طبی کودکان و خانه اطفال خیریه زنجیره امید تهیه‌شده است و همچنین مبلغی به‌عنوان تأمین هزینه بازارچه در بهمن‌ماه سال 94 پرداخت شد.

سال 1395: طبق تفاهم‌نامه منعقده کمک‌هزینه عمل قلب 20 کودک به خیریه زنجیره امید در نظر گرفته‌شده است که در مردادماه مبلغی به‌عنوان تأمین هزینه عمل قلب 10 کودک پرداخت شد و مابقی هزینه‌های عمل قلب 10 کودک دیگر در مهرماه پرداخت‌شده است. طبق تفاهم‌نامه منعقده مبلغی بابت تأمین هزینه عمل جراحی قلب 20 کودک در نظر گرفته شد که تا پایان سال هزینه عمل جراحی قلب 16 کودک به خیریه مذکور پرداخت شد.

سال 1396: تفاهم‌نامه جدیدی بین بانک سامان و خیریه مذکور منعقد شد که مبلغ آن به‌صورت یکجا جهت هزینه عمل جراحی قلب و درمان 23 کودک در تیرماه به این خیریه پرداخت شد.

سال 1397: طی تفاهم‌نامه جدیدی مبلغی بابت تأمین هزینه عمل جراحی قلب 33 کودک در شهریورماه به‌حساب خیریه مذکور واریز شد.

سال 1398: با توجه ‌به تفاهم‌نامه منعقدشده بین بانک سامان و خیریه مذکور مبلغی بابت تأمین هزینه عمل جراحی قلب 20 کودک در تاریخ 5 شهریورماه به‌حساب خیریه مذکور واریز شد و تفاهم‌نامه‌ای منعقد گردید همانند سال گذشته مبلغی بابت کمک‌هزینه دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان در 13 آبان ماه پرداخت شد و مبلغی بابت هزینه‌های عیدی کودکان در تاریخ 5 بهمن به‌حساب خیریه مذکور واریزشده است.

 حمایت از مؤسسه خیریه دهش‌پور برای تأمین هزینه‌های درمانی کودکان مبتلا به سرطان 

«خیریه بهنام دهش‌پور» مؤسسه خیریه‌ای برای کمک به بیماران نیازمند مبتلابه سرطان در ایران است. این مؤسسه با رسالت سازمانی ارائه خدمات درمانی، پزشکی، بهداشتی و فرهنگی در سطح بین‌المللی به بیماران مبتلابه سرطان فعالیت می‌کند؛ به‌طوری‌کـه ارائـه ایـن خدمـات بـدون محدودیت سـنی، جنسـی، ملیتـی، مذهبی یا نـوع و مرحلـه بیماری صـورت می‌گیرد. سال 1391 و 1392: بانـک سـامان در ايفای بخشـی از مسـئوليت‌های اجتماعی و بشردوسـتانه خود، بودجـه‌ای را برای کمک به خیریـه بهنـام دهش‌پور اختصـاص داد.

سال 1393: تأمین بخشی از هزینه عیدی کودکان بی‌سرپرست و خرید یک دستگاه بونکر و یک دستگاه شتاب‌دهنده خطی باانرژی پایین انجام شد.

سال 1394: طبق تفاهم‌نامه منعقده، تأمین قسمتی از هزینه‌های لباس عید کودکان و همچنین پرداخت کمک‌هزینه در خرید و تأمین بخشی از هزینه موردنیاز خرید و استقرار سرویس  IMRT Intensity Modulated Radiation Therapyبخش رادیوتراپی آنکولوژی بیمارستان شهدای تجریش اقدام شده است. 

سال 1395: طبق تفاهم‌نامه تأمین هزینه خرید قطعه مگنترون در بخش رادیوتراپی آنکولوژی بیمارستان شهدای تجریش انجام شد و در انتهای سال نیز هزینه‌های لباس عید کودکان پرداخت شد.

مهرماه سال 1395: بر اساس توافق صورت گرفته میان بانک سامان با مؤسسه خیریه بهنام دهش‌پور به ازای هر بار خرید شارژ مستقیم سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن همراه از خودپردازها و فروشگاه اینترنتی بانک سامان، مبلغی تحت ‌عنوان کمک‌هزینه دارو و درمان بیماران مبتلابه سرطان، به‌حساب خیریه دهش‌پور واریز می‌شود. مبلغ اختصاص‌یافته به خیریه توسط بانک سامان تأمین می‌شود و از این بابت هزینه اضافه‌ای از مشتریان دریافت نخواهد شد و خریداران شارژ فقط با هر بار خرید شارژ، بانک سامان و موسسه خیریه بهنام دهش‌پور را در این کار خیر همراهی می‌کنند.

سال 1396: قراردادی بین بانک و این خیریه منعقدشده که از این مبلغ برای هزینه‌های درمانی و تهیه داروهای گران‌قیمت بیماران سرطانی و بخشی از کمک‌هزینه تحصیلی کودکان مبتلابه سرطان در بهمن‌ماه پرداخت شد و بخشی نیز برای تأمین هزینه‌های عیدی کودکان تخصیص یافت.

سال 1397: طی تفاهم نامه منعقده، مبلغی بابت کمک هزینه دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان در شهریور ماه پرداخت شده است. همچنین مبلغی بابت تامین هزینه های عیدی کودکان در اسفند ماه به حساب خیریه مذکور اختصاص یافته است.
سال 1398: تفاهم‌نامه‌ای منعقد گردید همانند سال گذشته مبلغی بابت کمک هزینه دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان در آبان ماه پرداخت شد و مبلغی بابت هزینه های عیدی کودکان در انتهای سال به حساب خیریه مذکور واریز شد.

◄ مرکز طبی کودکان

سال 1392: کمک‌هزینه عمل پیوند مغز و استخوان تعدادی از کودکان بیمارستان مرکز طبی پرداخت شد.

سال 1393: سه دستگاه که شامل: میکروسکوپ معکوس، هود ایمنی بیولوژیک و انکوباتور برای آزمایشگاه تخصصی و فوق تخصصی نقص ایمنی توسط بانک سامان خریداری‌شده است که آزمایش‌های تشخیصی و ژنتیکی برای این کودکان رایگان است.

حمایت از مؤسسه خیریه آراسته

مؤسسه خیریه آراسته به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی، با تلاش نیکوکاران و حامیان تشکیل‌شده و از استعدادهای تحصیلی درخشان که وضعیت نامناسب اقتصادی و مالی دارند حمایت می‌کند.

بانک سامان یکی از حامیان مؤسسه خیریه آراسته است.

سال 1393 بانک، موسسه خیریه آراسته را بابت کمک‌هزینه ازدواج 4 زوج دانشجوی تحت پوشش، حمایت نموده است.

سال 1394: طبق تفاهم‌نامه فی‌مابین، برای 10 نفر از دانشجویان تحت پوشش خیریه مذکور مبلغی به‌صورت ماهانه پرداخت‌شده است؛ و مابقی هزینه صرف موارد موردنیاز دانشجویان به‌حساب خیریه مذکور واریزشده است.

سال 1395: نیز این حمایت ماهیانه ادامه پیداکرده و مبلغی نیز در اسفندماه بابت عیدی به این موسسه پرداخت شد. علاوه بر آن کمک‌هزینه جهیزیه 10 زوج دانشجو و کمک‌هزینه آموزشی دانشجویان تحت پوشش نیز پرداخت شد.

سال 1396: تفاهم‌نامه‌ای منعقدشده که بخشی از آن برای تأمین هزینه‌های تحصیل 10 نفر از دانشجویان به‌صورت ماهیانه و بخش دیگر برای تأمین هزینه‌های موردنیاز آنان به‌صورت دو دوره 6 ماهه پرداخت شد. شایان‌ذکر است در تاریخ 30 آبان سال 96 نیز بخشی از بودجه در نظر گرفته‌شده برای آن خیریه صرف تهیه جهیزیه برای مراسم عروسی 6 زوج دانشجوی تحت پوشش تخصیص داده شد.

سال 1397: بخشی از بودجه موردنیاز برای تأمین هزینه‌های تحصیل 10 نفر از دانشجویان تأمین شد. همچنین کمک‌هزینه رفع نیازهای ضروری پنج نفر از دانشجویان و مبلغی بابت هزینه عیدی و جشن پایان سال تحصیلی دانشجویان به‌حساب این خیریه واریزشده است.
 سال 1398 : همانند هر سال تفاهمنامهای منعقد گردید که بخشی از آن برای تأمین هزینههای تحصیل 10 نفر از دانشجویان به صورت ماهیانه و بخشی دیگر برای تأمین هزینه‌های موردنیاز آنان به صورت دو دوره 6 ماهه منظور گردیده است. شایان‌ذکر است مبلغی به‌حساب خیریه بابت تأمین هزینه‌های تحصیل 10 نفر از دانشجویان واریز گردیده است. همچنین در تاریخ 2 دی‌ماه مبلغی صرف کمک‌هزینه رفع نیازهای ضروری 4 دانشجوی تحت پوشش خیریه مذکور واریزشده است و نیز در تاریخ 30 بهمن‌ماه مبلغی بابت جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان تحت پوشش هزینه گردید.

◄ حمایت از بنیاد کودک و تأمین هزینه‌های کودکان بی‌بضاعت 

بنیاد کودک یک مؤسسه خیریه بین‌‌المللی فعال در ایران است که باهدف از بین بردن زمینه‌های ترک‌‌ تحصیل کودکان تأسیس‌ شده است. 

طی سال‌های 1389 تا 1394: تعداد 85 نفر از کودکان اين مؤسسه را تحت پوشش داشته است که اين کودکان با انتخاب مستقيم مديريت محترم مؤسسه انتخاب شدند.

سال 1389: در قالب کمک‌هزینه‌های تولد، عیدی و کمک‌هزینه تحصیل برای 85 مددجوی تحت حمايت این بانک تأمین‌شده است و در راه‌یابی این افراد به دانشگاه‌ها و جذب آن‌ها به بازار کار مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کرد.

سال 1391: بودجه‌ای برای حمایت از فعالیت‌های این خیریه تخصیص یافت.

سال‌های 1392 و 1393: بانک سامان با تخصیص مبلغ قابل‌توجهی بابت تحصیل 86 مددجو از بنیاد کودک حمایت کرد.

سال 1394: با توجه به تفاهم‌نامه منعقده فی‌مابین بانک سامان و خیریه بنیاد کودک بابت کمک‌هزینه 90 نفر (شامل 28 دانشجو) مبلغی را به‌حساب خیریه مذکور پرداخت نمود و برای ششمین سال از بنیاد کودک حمایت کرد.

سال 1395: با توجه به تفاهم‌نامه منعقده فی‌مابین بانک سامان و خیریه بنیاد کودک بابت کمک‌هزینه 90 نفر (شامل 23 دانشجو و بقیه کودک)، مبلغی در قالب هزینه‌های تولد، عیدی و کمک‌هزینه تحصیل به‌حساب خیریه مذکور واریز شد.

سال 1395: مبلغ جداگانه‌ای بابت تأمین نیازهای ماهیانه 14 کودکان جهت حمایت از دانش آموزان بااستعداد نیازمند تحت پوشش بنیاد کودک نمایندگی استان یزد به‌حساب خیریه مذکور در نظر گرفته شد که تا اسفند سال 97 پرداخت خواهد شد.

سال 1396: بودجه‌ای به‌منظور کمک‌هزینه آموزشی ماهیانه، تولد وعیدی 90 کودک و دانشجو تخصیص داده‌شده است.

سال 1397: مبلغی بابت هزینه‌های آموزشی 90 کودک تخصیص داده‌شده است.

سال 1397: مبلغی برای تولد وعیدی 14 کودک نیازمند تحت پوشش بنیاد کودک نمایندگی استان یزد در نظر گرفته‌شده است. که همه‌ساله پرداخت خواهد شد.

در ابتدای سال جاری 6 نفر از افراد تحت پوشش خیریه بنیاد کودک در رشته‌های مختلف دانشگاهی پذیرفته شدند که شامل رشته‌های روانشناسی مقطع کارشناسی دانشگاه تهران، تاریخ مقطع کارشناسی دانشگاه فردوسی مشهد، حقوق مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور آمل، بهداشت مقطع کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، دامپزشکی مقطع کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معماری مقطع کارشناسی دانشگاه رازی کرمانشاه است. لازم به توضیح است به افراد فوق، تقدیرنامه و جوایزی اهدا شد.

سال 1398: همانند گذشته تفاهم‌نامه‌ای با این خیریه تمدید گردید که مبلغی بابت هزینه¬های آموزشی، کمک‌هزینه تولد وعیدی 90 کودک از فروردین تا اسفندماه تخصیص داده‌شده است همچنین کمک‌هزینه تحصیل دانشجویان برای دو بار در سال مبلغی به‌حساب خیریه واریزشده است. شایان‌ذکر است مبلغی نیز بابت کمک‌هزینه آموزشی، تولد وعیدی 14 کودک تحت پوشش بنیاد کودک نمایندگی استان یزد پرداخت‌شده است.
در سال جاری 5 نفر از فرزندان تحت پوشش خیریه بنیاد کودک در رشته‌های مختلفی قبول شدند که شامل رشته مترجمی زبان انگلیسی مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد مرودشت، رشته مهندسی عمران مقطع کارشناسی از دانشگاه پیام نور ارومیه، رشته حسابداری مقطع کارشناسی از دانشگاه پیام نور ، رشته مکانیک خودرو مقطع کاردانی از دانشگاه فنی روزانه پسران اسلام‌آباد غرب، رشته تربیت بدنی مقطع کاردانی از دانشگاه فنی و حرفی پسران محمودآباد می‌باشند. همچنین تقدیرنامه و جوایزی به این فرزندان اهدا شد.
◄  پشتیبانی از خیریه سپهر

سال 1393: بنیاد خیریه سپهر به‌عنوان یک موسسه غیرانتفاعی غیرسیاسی و غیرتجاری بعد از زلزله تأسف‌بار بم در دی‌ماه 1382 باهدف حمایت از آسیب دیدگان زلزله بم تأسیس شد؛ و بانک سامان باهدف تأمین بخشی از هزینه‌های مراکز نگهداری فرزندان سپهر و پرداخت عیدی به آن‌ها به خیریه مشارکت کرد.
 سال 98 :  مبلغی بابت نگهداری از فرزندان تحت پوشش خیریه سپهر تخصیص داده شد.


◄ 
کمک به انجمن خیریه زندانیان گرگان

◄ خیریه نیکان ماموت

سال 1394: بابت تأمین هزینه عمل پیوند مغز استخوان دختر نوجوانی که به سرطان خون مبتلا بود مبلغی به‌حساب خیریه نیکان ماموت واریز شد.

◄ ساخت درمانگاه و ساختمان مسکونی پزشکان در شهر زلزله‌زده ورزقان 

سال 1391: مرداد‌ماه سال 1391 زلزله‌ای بزرگ، ورزقان را در هم کوبید و خسارت‌های جانی و مالی بزرگی را برای کشورمان به بار آورد. دراین‌میان، حرکتی خودجوش را آغاز کردیم.
سال 1392: ما با اختصاص بودجه هدایای نوروزی 1392 و کمک‌های همکاران سامانی‌مان یک درمانگاه و آپارتمانی برای سکونت پزشک درمانگاه را احداث کردیم و این مرکز درمانی سال مهرماه 1393 افتتاح شد.

◄ تأمین هزینه‌های اعزام و درمان یکی از جانبازان جنگ تحمیلی 

سال 1391:تخصیص مبلغی بالغ بر یک‌میلیارد ریال برای اعزام یکی از جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی به کشور آلمان برای انجام درمان و مداوا در سال 1391 از حمایت‌های بانک سامان بوده است که خوشبختانه نتایج رضایت‌بخشی به همراه داشته است.

◄ درمان 33 کودک بی‌بضاعت با حمایت بانک سامان

در راستای سیاست‌های مسئولیت‌های اجتماعی بانک در حوزه درمان کودکان، پس از معرفی از سوی مؤسسه خیریه زنجیره امید هزینه درمان 33 کودک بی‌بضاعت که دچار بیماری‌های پیچیده قلبی و انحراف شدید ستون فقرات بودند، توسط بانک سامان پرداخت شد.

آموزشی

◄ تامین چند دستگاه کامپیوتر و میز برای مؤسسه خیریه فدک از سوی بانک سامان 

سال 1397: مؤسسه خیریه باغ رضوان فدک تحت نظارت سازمان بهزیستی متولی نگهداری شبانه‌روزی از دویست و پنجاه معلول ذهنی، جسمی، گفتاری، رفتاری و اوتیسم دختر بالای 14 سال است که فاقد توانایی‌های لازم جهت انجام امور شخصی بوده و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. بانک سامان در سال 97 نیز همانند سنوات گذشته، در راستای مسئولیت اجتماعی، حمایت از مؤسسات خیریه را سرلوحه کار خود قرار داده است. در همین راستا، در مردادماه سال جاری، نسبت به تأمین پنج دستگاه کامپیوتر و میز برای خیریه فدک اقدام نموده است.

◄ تأمین چند دستگاه مانیتور و کیس

سال 1396: چند دستگاه مانیتور و کیس و یک دستگاه فتوکپی به مدرسه شهید صمدایی اهداشده است.

◄ حمایت بانک سامان از توسعه دانش و تحصیل کودکان 

سال 1390: بانک سامان در هفتمین سال همکاری و همیاری با بنیاد کودک، کمک‌هزینه تحصیلی و آموزشی 104 آینده‌ساز کشورمان را پرداخت کرد. بانک سامان در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی بانک، برای حمایت از توسعه دانش و تحصیل کودکان به‌ویژه در مناطق محروم، از سال 1390 حمایت از 104 دانش‌آموز بااستعداد کم برخوردار در سراسر ایران را برعهده‌گرفته که تاکنون ادامه یافته است. از مجمع دانش‌آموزان تحت حمایت بانک، 21 نفر به دانشگاه راه یافتند و با آسودگی خاطر مشغول به تحصیل هستند.


◄ اختصاص صندلی دانش‌ آموزی به مدارس بلوچستان

سال 1396: هزینه‌های مراسم ضیافت افطار بانک سامان در ماه مبارک رمضان، به خرید 3000 صندلی دانش‌آموزی اختصاص یافت. این صندلی‌ها به همراه 400 وایت‌بورد برای مدارس منطقه دشتیاری آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان ارسال شد.

حمایت از مؤسسه خیریه آراسته

مؤسسه خیریه آراسته به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی، با تلاش نیکوکاران و حامیان تشکیل‌شده و از استعدادهای تحصیلی درخشان که وضعیت نامناسب اقتصادی و مالی دارند حمایت می‌کند. بانک سامان یکی از حامیان مؤسسه خیریه آراسته است

سال 1394: تعداد ده دانشجو که رشته‌های تحصیلی‌شان مرتبط با نظام بانکی است را حمایت کرد. این بانک هرماه مبلغی به‌عنوان هزینه‌های تحصیلی به این دانشجویان پرداخت می‌کند.

حمایت از امور تحقیق و توسعه

بانک سامان باهدف تأمین نیازهای علمی و تحقیقاتی خود و توسعه تحقیقات کاربردی، از امور مربوط به تحقیق و توسعه حمایت می‌کند. ساماندهی و مدیریت طرح‌‌های تحقیقاتی و انجام اولویت‌‌های پژوهشی موردنیاز بانک، حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلی و دانشجویی، ارائه بانک اطلاعاتی در خصوص مقالات و پايان‌نامه‌های انجام‌شده در بانک سامان، ارائه بانک اطلاعاتی در خصوص شاخص‌های کلان اقتصادی ازجمله فعالیت‌هایی است که در این راستا انجام می‌شود.

حمایت از بنیاد کودک و تأمین هزینه‌های کودکان بی‌بضاعت 

 بنیاد کودک  یک مؤسسه خیریه بین‌‌المللی فعال در ایران است که باهدف از بین بردن زمینه‌های ترک‌‌ تحصیل کودکان تأسیس ‌شده است.

سال 1394: با حمایت 90 دانش‌آموز مستعد، پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی 10 دانشجو و پرداخت کمک‌هزینه‌های آموزشی، برای ششمین سال از بنیاد کودک حمایت کرد.

سال 1393: با حمایت 85 دانش‌آموز و در سال 1392 کمک‌هزینه تحصیل 86 مددجو از بنیاد کودک را تأمین کرد.

سال 1391: بودجه‌ای برای حمایت از فعالیت‌های این خیریه تخصیص یافت.

سال 1390 و 1389 نیز بانک سامان از مددجویان این مؤسسه حمایت کرده و در راه‌یابی این افراد به دانشگاه‌ها و جذب آن‌ها به بازار کار مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کرد.◄ رسالت ساخت سالانه یک مدرسه در مناطق محروم کشور

ایجاد فرصت‌های تحصیلی برای کودکانی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند، از مجرای حمایت مالی از نظام آموزشی ایران، یکی از آرمان‌های اجتماعی بانک سامان است.

در سال 1389: بانک سامان برنامه پنج‌ساله‌ای را برای ساخت سالانه یک مدرسه در مناطق محروم را آغاز کرده است.

سال 1389: در استان بجنورد مدرسه 3 کلاسه شهدای بانک سامان شماره 1 احداث‌شده است.

سال 1391: در روستای کیدوز از توابع استان خراسان مدرسه شهدای 2 سامان بناشده است.

سال 1392: مدرسه 9 کلاسه زینب کبری در شهرستان ورزقان احداث‌شده است.

سال 1393: توسعه امکانات مدرسه شهدای 2 سامان (در روستای کیدوز) شامل کتابخانه، سیستم گرمایشی، نمازخانه و امکانات آموزشی

سال 1393: حمایت از ساخت دانشکده حقوق دانشگاه فردوسی مشهد.

سال 1394: یک باب مدرسه 6 کلاسه شهدای بانک سامان در روستای راهدار از شهرستان دشتستان استان بوشهر ساخته‌شده است.

سال 1395: در روستای چشمه زلیخا از شهرستان دلفان استان لرستان مدرسه یک کلاسه ساخته‌شده است.

سال 1396: مدرسه 4 کلاسه در باهوکلات استان سیستان و بلوچستان بناشده است.

سال 1397: در شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه پروژه مرکز فوریت‌های پزشکی در حال ساخت است.

سال 1398:در شهرستان سرپل ذهاب استان کرمانشاه یک باب مدرسه 9 کلاسه احداث شده است.

◄ تأمین 10 دستگاه کامپیوتر به مؤسسه مدد اندیشان جوان

سال 1398: ده دستگاه کامپیوتر که شامل (کیس، مانیتور، کیبورد و موس) به مؤسسه مدداندیشان جوان اهدا شد و مبلغ آن از بودجه امور خیریه بانک سامان تأمین شد.
 

ورزشی

 حمایت از عظیم قیچی‌ساز، اولین عضو ایرانی باشگاه 8000متری‌های کوهنوردی جهان

سال 1395:بانک سامان با درک اهمیت ملی و بین‌المللی کسب دستاورد تاریخی ورود ایران به باشگاه هشت‌هزارمتری‌های کوهنوردی جهان و براساس برنامه‌های خود در حوزه مسئولیت‌ اجتماعی، کمپین و پویش ملی حمایت از عظیم قیچی‌ساز در صعود تاریخی او به لوتسه و ورود به باشگاه هشت‌هزارمتری‌های جهان را طراحی کرد تا این کوهنورد با خیالی آسوده‌ بتواند چهاردهمین قله هشت‌هزارمتری را فتح کند. فعالیت‌های مطالعاتی این کمپین از پاییز 1395 آغاز شد و در 15 بهمن‌ماه همان سال با عقد قرارداد همکاری میان بانک سامان و عظیم قیچی‌ساز شکل رسمی به خود گرفت. عظیم قیچی‌ساز در روز تاریخی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ با فتح لوتسه ۸۵۱۶ متری، پرچم ایران را بر فراز آخری قله هشت‌هزارمتری خود به اهتزار درآورد و نام خود را به عنوان شانزهمین عضو جهانی و اولین عضو ایرانی در باشگاه هشت‌هزارمتری‌های جهان ثبت کرد. همه صعودهای عظیم قیچی‌ساز بدون کپسول اکسیژن بوده است.

 حمایت از تیم‌های ملی والیبال ایران در مسابقات داخلی و بین‌المللی

سال 1392 تا 1396:بانک سامان ترویج ورزش به‌عنوان ابزار ارتقای سلامت عمومی و توسعه ورزش قهرمانی کشور برای کسب افتخارات بین‌المللی را به‌عنوان بخشی از تعهد اجتماعی خود تعریف کرده است. در همین راستا، با تخصیص 30‌میلیارد ریال در سال 1392 از والیبال ملی ایران و تیم‌های بزرگسالان، نوجوانان و امید این رشته حمایت کرد. این حمایت در کنار برنامه‌ریزی منسجم فدراسیون برای جذب مربیان برخوردار از دانش و تجربه داخلی و خارجی منجر به موفقیت درخشان تیم ملی والیبال ایران و صعود به گروه A مسابقات لیگ جهانی 2013 شد. در ادامه این حمایت، تیم ملی والیبال ایران موفق کسب عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی 2014 در سال 1393 شد.

 برگزاری مسابقات پرش با اسب جام سامان

در سال 1390 سومین دوره مسابقات پرش با اسب جام سامان با حضور بیش از 200 سوارکار به همت هیئت سوارکاری استان تهران و با حمایت بانک سامان برگزار شد. در پایان این مسابقات نفرات اول تا دهم با اهدای جوایزی تقدیر و قدردانی شدند.

 یک دوره حضور در لیگ برتر بسکتبال 

سال 1389: یک دوره حضور در لیگ برتر بسکتبال در سال 1389 از دیگر اقدامات و حمایت‌های بانک سامان در حوزه ورزش بوده است.

 حمایت از تیم ملی فوتسال ایران 

در سال 1388 تیم ملی فوتسال ایران با حمایت بانک سامان در بازی‌های دوستانه رقابت کرد.

فرهنگی و هنری

 پروژه فرهنگی خلیج فارس

سال 1392: بانک سامان با حمایت از ساخت و ضبط اثر فاخر سوئیت سمفونی خلیج‌فارس در سال 1391 نمره‌ای درخشان در کارنامه مسئولیت‌پذیری اجتماعی خود ثبت کرد. این اثر که از ساخته‌های موسیقی‌دان صاحب‌نام ایرانی شهرداد روحانی است، توسط ارکستر سمفونیک لندن اجرا شد. بانک سامان در سال 1392 با نگارش و تدوین کتاب خلیج‌فارس و تولید لوح فشرده سمفونی آن، این پروژه فرهنگی را که باهدف اعتلای نام خلیج‌فارس در سطح بین‌المللی آغازشده بود، تکمیل کرد. سوئیت سمفونی باشکوه خلیج‌فارس برای اولین بار در شهریورماه 1392 در ایران در برج میلاد برای عموم به اجرا درآمد.

 پروژه زعفران

در میان آثار بسیاری که راهنمای ما برای شناسایی فرهنگ و تمدن ارجمند ایرانی هستند، باید برای زعفران جای ویژه‌‌ای در نظر گرفت. زعفران علاوه بر عطروطعمی که به ذائقه جهانیان بخشیده و خود را بافرهنگ اقوام مختلف عجین کرده است، توان و دانش کشاورزان ایرانی را در پرورش گیاهان قیمتی نشان می‌دهد.

سال 1392: در راستای حمایت از زعفران ایرانی، با بودجه‌ای بالغ‌بر 3‌هزار میلیون ریال، بسته نفیسی را شامل کتاب زعفران، زعفران و قاب کوچک گل زعفران طراحی و عرضه کرد. کتاب زعفران با متنی ساده تاریخ زعفران و مراحل کشت، تولید و روش‌های استفاده از آن را در کنار عکس‌هایی اختصاصی روایت می‌کند.

 برگزاری نمایشگاه گنجینه سامان

سال 1392: بانک سامان در راستای حفظ آثار هنری و حمایت از هنرمندان عزیزمان و تحقق مسئولیت‌ اجتماعی خود و حمایت از اقتصاد هنر، گنجینه‌ای گران‌بها از آثار هنرمندان ایرانی را گرده‌ام آورده است. گنجینه هنری سامان با حضور پدیدآورندگان این آثار، هنرمندان حوزه تجسمی، سینما و تئاتر، موسیقی و علاقه‌مندان هنر، پنجم دی‌ماه 1392 در گالری شیرین تهران رونمایی شد. این گنجینه شامل بیش از 40 اثر هنری از هنرمندان مشهور و شناخته‌شده کشورمان در حوزه‌های نقاشی، خوشنویسی و نگارگری است که به‌دست هنرمندان کشورمان طی 4 دهه اخیر ماندگار شده است.

 حمایت از جشنواره داستان کوتاه "فهرست" 

سال 1391: جشنواره داستان کوتاه "فهرست"، باهدف آشنایی بیشتر نویسندگان با ناشران و حمایت از مؤسسه خیریه نیکوکاران حامی (حامی آموزش استعدادهای درخشانِ نیازمند) برای کمک به ارتقای فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، پاییز 1391 با حمایت بانک سامان در تهران برگزار شد.

 حمایت از دوسالانه نقاشی دامون‌فر 

سال 1391: حمایت از هنرمندان جوان و گشایش راهی که این جوانان مستعد بتوانند در مسیر توسعه هنر خود با دغدغه کمتری حرکت کنند همواره مورد توجه ما بوده است. با این نگرش، چهارمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر، مهرماه 1391 در سینما گالری پردیس ملت برگزار شد. همچنین ما با خرید تعدادی از آثار برگزیده ضمن پشتیبانی از این جوانان هنرمند، گنجینه هنری ارزشمندی برای خود اندوختیم.

 برگزاری پرفورمنس آرت «نزدیک‌تر بیا...نزدیک‌تر...نزدیک‌تر از این؟»

سال 1391: ویدئو - پرفورمنس «نزدیک‌‌تر بیا... نزدیک‌تر... نزدیک‌تر از این؟» با حمایت بانک سامان و کارگردانی محمد پرویزی، در سال 1391 به مدت 25 شب در گالری شیرین اجرا شد.

 انتشار مجموعه آثار استاد چکناواریان 

سال 1390: در میان هنرهای مختلف موسیقی بیشتر از دیگر هنرها نیازمند توجه و سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی است؛ حال در این زمینه موسیقی هنرمندان پیشکسوت و حرفه‌ای باید در اولویت توجه‌‌ها قرار گیرد تا بتوانیم با حمایت از این هنرمندان آثار ماندگاری برای آیندگان به‌جا و به یادگار بگذاریم. انتشار مجموعه ۵۰ سال تلاش هنری لوریس چكناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر بنام کشورمان در سال 1390 ازجمله فعالیت‌های بانک سامان در این راستا بوده‌ است.

 حمایت از راه‌اندازی سامانه کنسرت آنلاین 

سال 1395: توجه به فرهنگ پویا و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه فرهنگ و هنر از دغدغه‌های جدی بانک سامان است؛ در این راستا ما در خردادماه 1395 با حمایت از راه‌اندازی سامانه کنسرت آنلاین، زمینه دسترسی عمومی برای تماشای یک اجرای زنده موسیقی را برای هموطنان عزیزمان فراهم کردیم، با این سامانه مردم در سراسر کشور می‌توانند تماشاگر اجرای زنده هنرمندان موسیقی کشورمان باشند. نخستین کنسرت آنلاین کشور با اجرای علیرضا قربانی به‌صورت آنلاین از سامانه e-haam.ir پخش و استقبال بسیاری خوبی از آن شد. 

زیست‌محیطی

 کمپین «آب هست، ولی کم است»

اگر بدانیم ایران با قرارگرفتن در اقلیمی عمدتاً گرم و خشک و افزایش جمعیت در دهه‌های اخیر و مدیریت ناکارآمد مصرف آب در سطح خانواده و جامعه، از مرحله آمادگی برای خطرِ بحران آب عبور کرده و هم‌اکنون در مرحله مواجهه با خطر قرار دارد، شاید بتوانیم اندک سهمی برای حفظ آب بپذیریم.
بانک سامان با آگاهی نسبت به مسئله جهانی و ملی بحران آب و با هدف ایجاد جریان روشنگری و فرهنگ‌سازی در مورد حفظ آب، در سال 1393 کمپین «آب هست، ولی کم است» را شکل داد. این کمپین آغاز کوششی است که خانواده بزرگ سامان آن را بخشی از رسالت بشری خود می‌داند و مفهوم و ارزشی فراتر از مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای آن قائل است.
ما را در این تلاش همراهی و دنبال کنید.

اجتماعی

 همکاری با مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین

بانک سامان با همکاری بیمه سامان از طریق مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین 30 کودک را تحت پوشش خود قرار داد.

 حمایت از بنیاد خیریه سپهر
«بنیاد خیریه سپهر»،به‌عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرتجاری بعد از زلزله بم در دی‌ماه 1382 به‌منظور خدمات‌رسانی به بخشی از آسیب‌دیدگان زلزله بم با مجوز سازمان بهزیستی کشور تأسیس شد.

سال 1392: بانک سامان باهدف تأمین بخشی از هزینه‌های مراکز نگه‌داری فرزندان سپهر، مراکز حرفه‌آموزی، مراکز نگه‌داری مصدومین نخاعی، زنان سرپرست خانوار و سالمندان این مؤسسه، مبلغی را به این خیریه اختصاص داد.

سال 1391: مبلغی بابت بخشی از هزینه‌های نگهداری فرزندان تحت پوشش این موسسه تخصیص داده شد.

سال‌های 1391 الی 1394: طبق تفاهم‌نامه منعقده فی‌مابین بانک سامان و این خیریه، مبلغی بابت بخشی از هزینه‌های نگهداری 7 نفر از کودکان زیر شش سال به‌حساب خیریه مذکور واریز شد.

به‌عنوان یک مؤسسه غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیرتجاری بعد از زلزله بم در دی‌ماه 1382 به‌منظور خدمات‌رسانی به بخشی از آسیب‌دیدگان زلزله بم با مجوز سازمان بهزیستی کشور تأسیس شد.

◄ تفاهم‌نامه صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد یکی از آژانس‌های سازمان ملل متحد است که برای تحقق حقوق کودکان و کمک به بهبود وضعیت زندگی آنان در سرتاسر جهان فعالیت می‌کند.

سال 1397: با توجه به تفاهم‌نامه منعقده فی‌مابین بانک سامان و صندوق کودکان سازمان ملل متحد در تاریخ 30 خرداد سال 97، مبلغی توسط این بانک بابت حمایت از آن سازمان واریزشده است.
سال 1398: با‌توجه‌به تفاهم‌نامه سال 97، مبلغی توسط این بانک تا تاریخ 9 تیرماه سال 98 بابت حمایت از آن سازمان واریز شده است. در ادامه همکاری با یونیسف همانند سال گذشته بانک  سامان تصمیم دارد مبلغی را بابت حمایت از کودکان به‌حساب سازمان مذکور واریز کند.

◄تأمین هزینه خرید مایع دستشویی به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه   

سال 1397: با توجه به زلزله استان کرمانشاه، بانک سامان مبلغی را به‌عنوان حمایت به زلزله‌زدگان آن استان جهت تأمین هزینه خرید 423 گالن مایع دستشویی 20 لیتری در تیرماه سال 97 پرداخت‌نموده است.