1399/4/21 شنبه

پرسش و پاسخ
مشتری گرامی پرسش‌های خود را در یکی از بخش‌های ‌زیر جستجو کنید و در صورت داشتن سایر سوالات و نیاز به مشاوره و راهنمایی می‌توانید با مرکز سامان‌ارتباط به شماره 0216422 داخلی 2 تماس بگیرید.
 
تسهیلات
مشتری از چه طریقی می‌تواند شماره‌حساب برداشت اتوماتیک اقساط خود را پیدا کند؟
مشتری می‌تواند با مراجعه به شعبه از شماره‌حساب برداشت اتوماتیک اقساط آگاهی پیدا کند یا از طریق نت بانک و از مسیرهای زیر: برای تسهیلات (وام غیر از کارت اعتباری) دریافتی از مسیر: عملیات وام > جزئیات تسهیلات > شماره‌حساب برداشت اقساط برای کارت اعتباری از مسیر: کارت اعتباری > صورتحساب > اطلاعات تسهیلات > شماره‌حساب برداشت اقساط
مهلت پرداخت کارت اعتباری به چه معنی است و چگونه محاسبه می‌شود؟
مهلتی است که دارنده کارت باید پس از صدور صورت‌حساب نسبت به بازپرداخت اقدام کند. مهلت پرداخت هر صورتحساب از تاریخ پایان دوره خرید، 7 روز تقویمی است. برای مثال اگر در تاریخ 04/04/1399صورتحساب صادر شود، مشتری فرصت دارد تا پایان روز 10/04/1399نسبت به تسویه بدهی مندرج در صورتحساب اقدام کند. لازم است بدانید روزهای تعطیل نیز در محاسبه مهلت پرداخت هفت‌روزه به‌حساب می‌آید. در صورت عدم ‌تسویه در مهلت پرداخت مبلغ استفاده‌شده با توجه‌ به نوع کارت اعتباری و میزان درصد مبلغ خریدشده از کل مبلغ کارت اعتباری یا به دوره بعد منتقل می‌شود یا تبدیل به تسهیلات می‌شود.
دوره خرید کارت اعتباری به چه معنی است و چگونه محاسبه می‌شود؟
درواقع فواصل زمانی منظم از تاریخ تشکیل پرونده کارت اعتباری به‌شرط خرید مشتری از محل اعتبار تخصیص‌یافته در طول آن دوره، به‌عنوان‌مثال اگر دوره خرید یک پرونده یک‌ماهه باشد، چنانچه پرونده کارت اعتباری در تاریخ 05/01/1399 تشکیل‌شده باشد و اولین خرید دارنده کارت در تاریخ 10/03/1399 انجام شود، اولین دوره خرید مشتری از تاریخ 05/03/1397 تا 04/04/1399 خواهد بود.
شرایط دریافت وام بانک سامان چگونه است؟
 در بانک سامان انواع تسهیلات با شرایط متفاوتی ارائه می‌شود.برای این منظور لازم است ابتدا به وب‌سایت بانک به آدرس sb24.ir مراجعه سپس وارد قسمت سامانه تسهیلات شده و مراحل اعتبارسنجی را انجام دهید سپس به یکی از شعب بانک مراجعه کنید.ازاین‌رو برای آگاهی از شرایط آن به شعبه خود مراجعه کنید
چگونه از کارت اعتباری در بانک سامان استفاده کنیم؟
پس از دریافت کارت و خرید از محل اعتبار تخصیص‌یافته در طول آن دوره از پایانه‌های فروش فیزیکی و مجازی ، مشتریان صورتحساب دریافت می‌کنند. مهلت پرداخت هر صورتحساب از تاریخ پایان دوره خرید، 7 روز تقویمی است. در صورت عدم ‌تسویه در مهلت پرداخت مبلغ استفاده‌شده با توجه‌ به نوع کارت اعتباری و میزان درصد مبلغ خریدشده از کل مبلغ کارت اعتباری یا به دوره بعد منتقل می‌شود یا تبدیل به تسهیلات می‌شود
آیا بانک سامان کارت اعتباری پرداخت می‌کند؟
در حال حاضر سه نوع کارت اعتباری طلایی و نقره‌ای و عادی با مبالغ مشخصی در سقف‌های مختلف به مشتریان ارائه می‌شود که برای آگاهی از شرایط دریافت آن به شعبه خود مراجعه کنید.
اخطاریه‌ای برای پرداخت اقساط تسهیلات بانک سامان به نشانی ضامن من ارسال‌شده، دلیل آن چیست؟
اگر قسط تسهیلات دریافتی خود را در روز مقرر به‌طور کامل پرداخت نکنید و این مبلغ تا یک ماه بعد نیز پرداخت نشود، برای آگاهی ضامن شما اخطاریه‌ای ارسال می‌شود. شعبه بانک در ارسال این اخطاریه هیچ دخالتی ندارد و این اخطاریه به‌صورت خودکار توسط بخش‌های مربوط در بانک سامان ارسال می‌شود.
سال‌هاست در بانک سامان حساب دارم و اکنون به تسهیلات نیازمند هستم. شرایط دریافت وام بانک سامان چگونه است؟
برای هریک از اصناف، تسهیلات ویژه با شرایط متفاوتی تهیه‌شده است. ازاین‌رو برای آگاهی از شرایط دریافت تسهیلات به شعبه خود مراجعه کنید. برای دریافت تسهیلات لازم است رتبه اعتباری خود را بدانید برای این منظور کافی است که در وب‌سایت بانک وارد قسمت سامانه تسهیلات شوید و مراحل اعتبارسنجی را انجام دهید سپس به یکی از شعب بانک مراجعه کنید.
حساب جاری
انسداد چک از چه روش‌هایی قابل انجام است؟
مشتری می‌تواند از طریق نت بانک، موبایلت و تلفن‌بانک بدون پرداخت هزینه‌ای برگ چک‌های خود را به مدت یک هفته مسدود کند. همچنین مشتری می‌تواند با مراجعه به شعبه و کارمزد مربوطه اقدام به انسداد برگ چک‌های خود برای مدت یک هفته پرداخت کند. پس از گذشت یک هفته تقویمی از زمان انسداد چک‌ها (حضوری یا غیرحضوری) درصورتی‌که مشتری نامه قضایی برای انسداد، ابطال و ... چک‌ها به شعبه تحویل ندهد، وضعیت برگ چک به قابل‌استفاده تغییر پیدا می‌کند.
حساب پشتیبان، رسوب و سرریز را توضیح دهید؟
حساب پشتیبان: سپرده‌ای است که می‌تواند کسر موجودی حساب دیگر را در هنگام برداشت از آن در صورت لزوم جبران کند. رسوب: حداقل مبلغی است که در صورت استفاده از خدمات حساب پشتیبان، باید در پایان هرروز از محل حساب پشتیبان به‌صورت خودکار تأمین شود. حداقل مبلغ رسوب در حساب‌جاری اشخاص حقیقی ده میلیون ریال و اشخاص حقوقی صفر است. سرریز: برابر است با حداکثر موجودی حساب اصلی به‌گونه‌ای که مازاد موجودی حساب اصلی نسبت به این مبلغ به‌صورت خودکار به‌حساب پشتیبان انتقال پیدا می‌کند و به‌اصطلاح سرریز می‌شود.
ساعت واگذاری چک‌های عادی و رمزدار به چه صورتی است؟
با توجه شرایط فعلی کشور و شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن تغییر ساعات واگذاری شعب، لطفاً از طریق تماس با مرکز سامان ارتباط به شماره 0216422 داخلی 2 از ساعت واگذاری چک‌ها مطلع شوید
درصورتی‌که مشتریان چک سایر بانک‌ها را به‌حساب خویش واگذار نمایند، در چه زمانی وجوه این چک‌ها به‌حساب واریز می‌شود؟
چک واگذاری (در صورت وصول) در اولین روز کاری پس از تاریخ چک به‌حساب واریز می‌شود.
انسداد چک از چه روش‌هایی قابل انجام است؟
مشتری می‌تواند از طریق نت بانک، موبایلت و تلفن‌بانک به‌صورت غیرحضوری و یا با مراجعه حضوری به شعبه برگ چک‌های خود را به مدت یک هفته مسدود کند.
خدمات ارزی
گواهی تمکن مالی را چگونه باید از بانک سامان دریافت کرد؟
مشتریان برای دریافت گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی، می‌توانند به‌تمامی شعب بانک سامان مراجعه کنند. این گواهی حداکثر روز بعد در همان شعبه قابل دریافت است.اگر خواستار گواهی تمکن مالی به زبان فارسی هستید، به یکی از شعب مراجعه و درخواست خود را ارائه کنید. به دلیل صدور این گواهی توسط مدیریت امور بین‌الملل بانک سامان حداقل 2 روز را برای دریافت گواهی صادرشده در نظر بگیرید.
آیا بانک سامان کارت‌های بین‌المللی صادر می‌کند؟
در حاضر بانک سامان هیچ کارت بین‌المللی (Visa, Master, Gift Card) صادر نمی‌کند.
سود سپرده‌های ارزی با اسکناس ارزی پرداخت می‌شود یا به‌صورت ريالی؟
سود سپرده‌های ارزی با اسکناس همان واحد پولی پرداخت می‌شود به‌شرط که موجودی سپرده ارزی مدت‌دار به‌صورت اسکناس توسط صاحب حساب تأمین‌شده باشد.
در صورت واریز اسکناس ارزی به سپرده‌های بانک سامان، هنگام برداشت، اسکناس ارزی پرداخت می‌شود یا معادل ريالی آن؟
بانک سامان پرداخت اسکناس ارزی را به مشتریانی که به سپرده ارزی خود اسکناس واریز می‌کنند را تضمین می‌کند.
با چه ارزهایی می‌توانم یک حساب ارزی افتتاح کنم؟
حساب با ارزهای یورو، دلار آمریکا و درهم امارات افتتاح می‌شود.
خدمات الکترونیک
فعال‌سازی پیام کوتاه در بانک سامان چگونه انجام می‌شود؟
 • ورود به موبایلت،مراجعه به بخش "سایر"،بخش "فعال‌سازی پیامک تراکنش".
 • تماس با مرکز سامان ارتباط به شماره 6422-021 در ساعات اداری
 • مراجعه حضوری به شعبه همراه با در دست داشتن مدارک شناسایی معتبر
دریافت رمز پویا از چه راه‌هایی صورت می‌پذیرد؟
 • از طریق پیام کوتاه بانکی
 • اپلیکیشن رمزینه –دریافت:مراجعه به شعبه
 • ارسال ایمیل:با مراجعه به شعبه امکان فعال‌سازی وجود دارد.
چگونه می‌توانم رمز دوم کارت (رمز خرید اینترنتی) را دریافت نمایم؟
 برای دریافت رمز دوم خود به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک مراجعه کرده و از طریق گزینه «عملیات رمز» یا «تغییر رمز»، رمز خرید اینترنتی دریافت کنید.
برای دریافت رمز نت بانک/موبایلت چه شرایطی باید داشته باشیم؟
 • اشخاص حقوقی که در اساسنامه مجاز هستند
 • اشخاص حقیقی بالای 18 سال
آیا صدور رمز اینترنت بانک برای سپرده‌های مشترک امکان‌پذیر است؟
بله. هر یک از طرفین می‌توانند با شماره مشتری مختص به خود اقدام به دریافت رمز اینترنت بانک کنند.
در صورت فراموشی رمز یا نام کاربری اینترنت بانک /موبایلت چه اقدامی انجام شود؟
مشتریان حقیقی:  در صورت ورود سه بار رمز اشتباه، سامانه تا 24 ساعت برای مشتری غیرفعال است. در صورت درخواست مشتری مبنی بر فعال‌سازی زودتر از موعد، مشتری می‌تواند از گزینه فراموشی مشتری استفاده کند که این کار به دو صورت انجام می‌شود:مراجعه حضوری به شعبه
مشتریان حقوقی: قبل از 24 ساعت به شعبه مراجعه نمایند.
آیا فعال‌سازی نت بانک/موبایلت به‌صورت غیرحضوری امکان‌پذیر است؟
بله شما می‌توانید گزینه فراموشی رمز/فعال‌سازی در صفحه ورود به نت بانک / موبایلت را انتخاب کنید و مراحل بعدی از ادامه دهید برای این منظور باید یک شماره کارت معتبر و رمز دوم اینترنتی خود را در دسترس داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید ویدئو آموزشی "فعال‌سازی موبایلت" در اینستاگرام سامان را مشاهده کنید
آیا می‌توان نام کاربری را در نت بانک یا موبایلت سامان تغییر داد؟
شما می‌توانید با ورود به نت بانک یا موبایلت سامان و مراجعه به بخش تنظیمات نسبت به تغییر رمز و یا نام کاربری خود   اقدام کنید
آیا امکان تغییر شماره تلفن همراه به‌صورت غیرحضوری وجود دارد؟
با ورود به موبایلت/منو سایر/حساب کاربری/ویرایش تلفن همراه،می‌توانید شماره جدیدی که به نام خودتان است را ثبت کنید
چگونه می‌توان سقف انتقال وجه را در نت بانک، سامانک و تلفن‌بانک افزایش داد؟
با همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر  به شعبه مراجعه کنید.
چگونه می‌توان به نت بانک فردی/شرکتی سامان دسترسی یافت؟
شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت بانک سامان به آدرس www.sb24.ir به نت بانک سامان دسترسی پیدا کنید.
آیا صدور رمز اینترنت بانک برای سپرده‌های حقوقی امکان‌پذیر است؟
 بله مشتریان حقوقی می‌توانند برای کنترل سپرده‌های خود از اینترنت بانک اشخاص حقوقی استفاده کنند که برای دریافت نام کاربری و رمز  آن می‌بایست به شعب مراجعه کنند.
آیا استفاده از نت بانک در بانک سامان مشمول هزینه است؟
 • برای مشتریان حقیقی دسترسی به نت بانک رایگان است.
 • برای مشتریان حقوقی(شرکتی)،هزینه اشتراک سالانه نت بانک در حال حاضر مشمول کارمزد است که طبق جدیدترین ضوابط در بانک مشخص می‌شود.
در صورت دریافت خطا در استفاده از نت بانک شرکتی چه اقدامی باید انجام داد؟
 • ضمن اطمینان از  صحت شرایط برداشت امضاداران در شرکت ،به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کنید یا با مرکز سامان ارتباط به شماره 6422-021 تماس حاصل کنید.
 • کسب اطلاعات بیشتر:مشاهده ویدئو آموزشی مربوط به نت بانک شرکتی در وب‌سایت بانک
کارپوشه در نت بانک شرکت‌های حقوقی چیست؟
منویی است در نت بانک شرکتی برای کاربران مجازی، کاربران اصلی و امضاداران که بنا به دسترسی‌های خود و شرایط برداشت، امکان مشاهده، ثبت، تأیید. یا رد دستور پرداخت‌های ثبت‌شده رادارند.
سقف انتقال وجه کارت به کارت در بانک سامان چه مبلغی است؟
 • سقف انتقال وجه کارت به کارت درصورتی‌که کارت مبدأ و مقصد سامان باشد، روزانه 100 میلیون ریال است.
 • سقف انتقال وجه کارت به کارت درصورتی‌که از طریق خودپرداز، نت بانک و موبایلت اقدام شود و کارت مبدأ سامان و کارت مقصد سایر بانک‌ها باشد مجموعاً 100 میلیون ریال است.
 • سقف انتقال وجه از طریق نرم‌افزارهای دیگر مانند آپ، تاپ،724 ، همراه‌کارت و سایر 10 میلیون ریال است.
 • سقف انتقال وجه کارت به کارت در داخل شعب بانک برابر با 150 میلیون ریال است.
چگونه می‌توان به‌صورت غیرحضوری کارت‌بانکی را دریافت نمود؟
 • شما می‌توانید با ورود به موبایلت ، به بخش" کارت و سپرده" بخش سه‌نقطه بر روی کارت را لمس و درخواست صدور مجدد کارت خود را اعلام کنید.اعلام درخواست در این بخش منوط به دریافت مجددکارت است تا از طریق پست طی 6 روز کاری ارسال شود.
 • درصورتی‌که برای اولین بار می‌خواهید کارت‌بانکی خود را دریافت کنید، به بخش" کارت و سپرده" بخش سه‌نقطه بر روی سپرده را لمس و درخواست صدور مجدد کارت‌بانکی را انتخاب کنید تا از طریق پست طی 6 روز کاری ارسال شود.
چه زمان جسم کارت‌بانکی نیازمند تعویض است؟
درصورتی‌که در هنگام خرید از دستگاه کارت‌خوان یا خودپرداز کارت دچار مشکل شود، می‌بایست از طریق شعبه به‌صورت حضوری و یا از طریق موبایلت به‌صورت غیرحضوری نسبت به دریافت مجدد کارت اقدام کنید. این در حالی است که در پرداخت‌های غیرحضوری مشکلی ندارد
امکان خرید اینترنتی با استفاده از کارت‌بانکی برای مشتریان سامان چگونه است؟
مشتریانی حقیقی بالای 18 سال به‌صورت روزانه می‌توانند حداکثر یک میلیارد ریال خرید اینترنتی انجام دهند.
سقف خرید اینترنتی برای مشتریان حقیقی کمتر از 18 سال جمعاً 150 میلیون ریال است.
در صورت گم کردن کارت، برای حفظ امنیت حساب چه کارکنیم؟
 • در نت بانک سامان در بخش عملیات کارت، کارت موردنظر را مسدود کنید.
 • مراجعه به خودپرداز یا پایانه‌های غیر نقدی بانک سامان و انتخاب گزینه خدمات بدون کارت (فشار دادن دکمه ثبت یا تأیید)، انتخاب گزینه انسداد کارت.
 • در موبایلت در بخش گزینه کارت را انتخاب کرده و در بخش جزئیات (آیکون 3 نقطه) ابطال کارت را انتخاب کنید.
 • در تماس با شماره 0216422 داخلی 2 درخواست انسداد کارت خود را اعلام کنید.
دستگاه های کارتخوان
دستگاه کارتون سامان دارم و روزانه مبالغ مختلفی به‌وسیله این دستگاه به من پرداخت می‌شود، چه زمانی این مبالغ به‌حساب واریز می‌شود؟
مبالغ کارت‌های کشیده شده در دستگاه تا پیش از ساعت 24 هرروز، معمولاً تا پیش از ساعت 7:30 روز کاری بعد به‌حساب واریز می‌شود. چنانچه روز بعد جمعه یا دیگر روزهای تعطیل باشد، این مبلغ تا پیش از ساعت 16:30 به‌حساب واریز می‌شود.
دستگاه کارتون سامان دارم، برای سرویس دستگاه و دریافت کاغذ چه اقدامی انجام دهم؟
برای سرویس دوره‌ای و دریافت کاغذ با شماره تلفن 02184080 تماس بگیرید.
سپرده‌های ریالی
چه مدارکی برای افتتاح حساب همراه داشته باشم؟
برای افتتاح حساب کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه، همراه اصل کارت ملی جدید و اصل شناسنامه ضروری است. توجه داشته باشید کپی برابر با اصل کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه و دیگر مدارک شناسایی طبق دستورالعمل بانک مرکزی اصلاً پذیرفته نیست! برای افتتاح حساب‌جاری علاوه بر ضرورت ارائه اصل کارت ملی جدید و اصل شناسنامه، ارائه مدارکی مانند مدارک شغلی، مدارک احراز محل سکونت نیز ضرورت دارد که برای آگاهی از جزئیات این مدارک، به شعبه خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید هنگام افتتاح حساب هزینه‌هایی از شما دریافت می‌شود. این هزینه‌ها شامل مبلغ تمبرهای مالیاتی، کارمزد ارسال استعلام ثبت‌احوال، هزینه صدور کارت و هزینه ارسال پیامک (در صورت درخواست شما و متناسب بازمان باقیمانده تا پایان سال) از حساب شما کسر می‌شود. همچنین برای استعلام نشانی افتتاح کنندگان حساب‌جاری یک دعوت‌نامه به نشانی فرد ارسال می‌شود که هزینه آن نیز اخذ می‌شود.
مادر برای فرزند خردسال خود چه حسابی می‌تواند افتتاح کند؟
مادر با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند/اصل رسید درخواست کارت ملی هوشمند می‌تواند حساب قرض‌الحسنه برای طفل خود افتتاح کند. همچنین اگر تصمیم به افتتاح حساب بلندمدت یا کوتاه‌مدت (به‌طورکلی حساب‌های مشمول سود) داشته باشد، با تکمیل فرم هبه (مبنی بر واگذاری تمامی سودهای واریزشده به فرزند) می‌تواند اقدام به افتتاح حساب نماید
کسانی که کمتر از 18 سال دارند شخصاً چه حسابی می‌توانند در بانک سامان افتتاح کنند؟
کسانی که بیشتر از 12 سال تمام سن دارند می‌توانند حساب قرض‌الحسنه باز کنند اما نوجوانانی که بیشتر از 15 سال تمام و کمتر از 18 سال سن دارند حق برداشت داشته و می‎توانند کارت برداشت دریافت کنند ولی رمز نت بانک به این مشتریان ارائه نمی‌شود.
سود سپرده‌های بانک سامان چقدر است؟
نرخ سود سپرده‌های ريالی و ارزی بانک سامان طبق دستورالعمل بانک مرکزی در وب‌سایت بانک سامان قابل‌مشاهده است.
مبنای محاسبه سود سپرده‌های کوتاه‌مدت/وین دارای سود چیست؟
سود سپرده‌های کوتاه‌مدت بر مبنای کمترین مبلغ موجودی سپرده در ماه پرداخت می‌شود.
روش فعال‌سازی حساب راکد در بانک سامان چگونه است؟
اگر به مدت یک سال از سپرده قرض‌الحسنه جاری، به مدت دو سال از سپرده کوتاه‌مدت و یا به مدت سه سال از سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز خود هیچ استفاده‌ای نکنید، برای حفظ امنیت، حساب شما راکد می‌شود و برای فعال‌سازی آن ضروری است با همراه داشتن اصل کارت ملی به یکی از شعب بانک سامان مراجعه و درخواست فعال‌سازی آن را ارائه کنید.
شماره شبای حساب را چگونه می‌توان دریافت نمود؟
از راه‌های زیر می‌توانید از شبای حساب خودآگاه شوید:
 • در دفترچه حساب یا بر روی برگه‌های چک‌ها شماره شبای حساب درج‌شده است.
 • در نت بانک سامان در مقابل هر شماره‌حساب گزینه شبا را انتخاب و از شبای آن حساب آگاه شوید.
 • با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز یا پایانه‌های خدمات بانکی غیر نقدی بانک سامان می‌توانید با انتخاب گزینه خدمات بدون کارت را انتخاب کنید. برای استفاده از خدمات بدون کارت کافی است دکمه ثبت (تأیید) را فشار دهید.
 • در موبایلت (نرم‌افزار همراه بانک سامان) در بخش سایر گزینه محاسبه شبا قرار داده‌شده است.
 • در سایت بانک سامان به نشانی www.sb24.ir در بخش دستیار بانکی، گزینه محاسبه شبا را انتخاب و شماره‌حساب خود را وارد کنید.
سپرده وین چیست و قرعه‌کشی و جوایز به چه شکل است؟
 در لینک صفحه سایت بانک سامان، بخش سپرده، وین کارت می‌توانید از تمامی موارد مربوط به‌حساب وین، روش امتیازدهی، جوایز و قرعه‌کشی این حساب آگاه شوید.
آیا بانک سامان صندوق سرمایه‌گذاری دارد؟
بله جهت کسب اطلاعات در رابطه با صندوق سرمایه‌گذاری می‌بایست از بانکداران شعبه مشورت بخواهید.
اتباع دیگر کشورها چگونه می‌توانند در بانک سامان افتتاح حساب کنند؟
افتتاح سپرده قرض‌الحسنه جاری ریالی، سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی و سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار و ارائه هرگونه کارت و خدمات الکترونیک برای آن دسته از اشخاص حقیقی خارجی مقیم که دارای اقامت دائم (پروانه اقامت) هستند، امکان‌پذیر است.
 افتتاح سپرده قرض‌الحسنه جاری، سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار و ارائه هرگونه کارت و خدمات الکترونیک برای اشخاص حقیقی خارجی (مقیم و غیرمقیم) که دارای پروانه کار (اشتغال) صادره توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند، امکان‌پذیر است...
افتتاح سپرده قرض‌الحسنه جاری بدون دسته‌چک، سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار و عملیات وصول چک برای آن دسته از اشخاص حقیقی خارجی مقیم که دارای یکی از مدارک: دفترچه پناهندگی صادره توسط نیروی انتظامی یا کارت هویت صادره توسط وزارت کشور یا کارت خروجی مدت‌دار (آمایش) صادره توسط وزارت کشور می‌باشند، امکان‌پذیر است. لکن ارائه هرگونه کارت و خدمات الکترونیک به این افراد میسر نیست. همچنین برای این گروه از مشتریانی که قبلاً از خدمات الکترونیکی بانک استفاده نموده‌اند، صدور مجدد انواع کارت‌های بانکی و صدور مجدد رمزهای استفاده از خدمات اینترنت بانک و تلفن‌بانک غیرممکن است.افتتاح سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده سرمایه‌گذار مدت‌دار و ارائه هرگونه کارت و خدمات الکترونیک برای اشخاص حقیقی خارجی غیر مقیم، در صورت حضور متقاضی در بانک و ارائه گذرنامه معتبر، امکان‌پذیر است.
مدارک شناسایی معتبر اشخاص حقیقی خارجی چیست؟
هر یک از مدارک زیر به‌تنهایی، مدرک شناسایی معتبر برای اشخاص حقیقی خارجی محسوب می‌شوند:
گذرنامه معتبر
 • دفترچه پناهندگی معتبر صادره توسط نیروی انتظامی؛
 • کارت هویت معتبر صادره توسط وزارت کشور؛
 • کارت خروجی مدت‌دار (آمایش) معتبر صادره توسط وزارت کشور.
مدارک شناسایی معتبر اشخاص حقوقی خارجی مقیم چیست؟
مدارک شناسایی معتبر اشخاص حقوقی خارجی مقیم، مانند اشخاص حقوقی ایرانی است.
مدارک شناسایی معتبر اشخاص حقوقی خارجی، حسب نوع شخص حقوقی خارجی، عبارت است از:
معرفی‌نامه رسمی از اداره کل تشریفات وزارت امور خارجه در خصوص اشخاص حقوقی نمایندگی‌های سیاسی خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دفاتر نمایندگی سازمان‌های بین‌المللی.
معرفی‌نامه وزارت کشور در خصوص سازمان‌های مردم نهاد خارجی.
مدارک ثبت سایر اشخاص حقوقی خارجی در خارج از ایران که در آن، محل ثبت، تاریخ ثبت، شماره ثبت و موضوع فعالیت شخص حقوقی قیدشده باشد،
شامل:
 • اصل یا تصویر تأییدشده (مصدق) اساسنامه ثبت‌شده شرکت؛
 • اصل یا تصویر تأییدشده (مصدق) گواهینامه ثبت شرکت، شرکت‌نامه؛
 • مصوبه هیئت‌مدیره مبنی بر افتتاح حساب (بهنام شرکت) و معرفی صاحبان امضای مجاز؛
برای افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز اشخاص حقوقی چه مدارکی نیاز است؟
 • اصل و یا تصویر تأییدشده گواهی‌نامه ثبت شرکت، شراکت‌نامه.
 • اظهارنامه ثبت شرکت یا اساسنامه (با توجه به وضعیت شرکت)
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی مبنی بر ثبت شرکت و تصویر آخرین روزنامه رسمی شرکت مبنی بر تغییرات شرکت
سود سپرده‌های بانک سامان اول هرماه واریز می‌شود یا در روز افتتاح سپرده؟
سود سپرده‌های بانک سامان در روز افتتاح سپرده تا پیش از ساعت 6 صبح به‌حساب واریز می‌شود، اما چنانچه علاقه دارید این سود در تاریخ دیگری غیر از روز افتتاح سپرده (مثلاً روز اول هرماه) به‌حساب واریز شود، هنگام افتتاح سپرده این نکته را به آگاهی بانک دار مربوط برسانید.
مبنای محاسبه سود سپرده‌های کوتاه‌مدت چیست؟
سود سپرده‌های کوتاه‌مدت بر مبنای کمترین مبلغ موجودی سپرده در ماه پرداخت می‌شود.
به چه دلیل سپرده مسدود می‌شود؟
مشتری می‌بایست دلیل انسداد سپرده خود را از شعبه افتتاح کننده سپرده و یا واحد حقوقی بانک پیگیری نماید.
مشتری از چه طریقی می‌تواند مبلغ مسدودی سپرده خود را مشاهده نماید؟
مشتری می‌تواند از طریق نت بانک و از گزینه سپرده‌ها > نمای کلی حساب‌ها، مبلغ مسدودی در سپرده خود را مشاهده نماید.
برای واگذاری چک به‌حساب نوشتن چه اطلاعاتی ضروری است؟
نوشتن تمامی اطلاعات شناسنامه‌ای، کد ملی و نشانی به همراه شناسه شبای حسابی که چک را به آن واگذار کرده‌اید ضروری است.
چک‌های دیگر بانک‌ها را به‌حساب خود در بانک سامان واگذار کرده‌ام، در چه زمانی وجوه این چک‌ها به‌حساب واریز می‌شود؟
چک واگذاری (در صورت وصول) در اولین روز کاری پس از تاریخ چک به‌حساب شما واریز می‌شود.
سوالات عمومی
برای دریافت خدمات مشتریان ویژه مانند تشریفات فرودگاهی، کارت طلایی، بیمه و ... چه باید کرد؟
مشتریان باید در رابطه با خدمات مشتریان ویژه با شماره 72389000 تماس بگیرند.
شرایط دریافت صندوق امانات در بانک سامان چگونه است؟
صندوق‌های امانات در سه اندازه مختلف شامل کوچک، متوسط، بزرگ به مشتریان برتر قابل‌ارائه است.
برای ثبت اطلاعات یارانه مشتریان، چه اقدامی باید انجام داد؟
مشتريان باید ابتدا با مراجعه به دفاتر پليس+10 در سامانه هدفمندی یارانه‌ها ثبت‌نام کنند و سپس به شعبه مراجعه کنند.
شعب بانک سامان تا چه ساعتی ارائه خدمت می‌کند؟
ساعات کار شعب و ستاد بانک سامان وب‌سایت بانک قابل‌مشاهده است. همچنین برای آگاهی از ساعات کار واحدها می‌توانید در تمامی ساعات شبانه‌روز با شماره 0216422 داخلی 2 تماس بگیرید.
درصورتی‌که با هر نوع کارت‌بانکی(سامانی یا شتابی) نسبت به برداشت وجه نقد از دستگاه خودپرداز اقدام ولی وجه پرداخت‌نشده و در دستگاه ضبط شده است چه اقدامی انجام شود؟
 • در مواقعی که خودپرداز مربوط به بانک سامان باشد،جهت رفع مشکل با مرکز 6422-021  داخلی 2 تماس یا ازطریق سامانه پیشنهاد و شکایت می‌توانید مغایرت خود را اعلام کنید.
 • در مواقعی که خودپرداز مربوط به سایر بانک‌ها باشد،جهت رفع مشکل با شماره 29911-021  مرکز شتاب تماس حاصل  تا  رسیدگی شود.
درصورتی‌که با کارت‌بانک سامان، نسبت به انتقال وجه کارت به کارت از هر نوع درگاه بانکی اقدام و وجه با موفقیت به کارت مقصد واریز نشده است،چه اقدامی انجام شود؟
 • درصورتی‌که کارت‌بانکی مبدأ سامان باشد، جهت رفع مشکل با مرکز 6422-021 داخلی 2 تماس یا ازطریق سانمانه پیشنهاد و شکایات می‌توانید مغایرت خود را اعلام کنید.
 • درصورتی‌که کارت‌بانکی مبدأ مربوط به بلو بانک باشد،جهت رفع مشکل با شماره 87641-021  تماس تا رسیدگی شود.
 • درصورتی‌که کارت‌بانکی مبدأ مربوط به سایر بانک‌ها باشد، جهت رفع مشکل با شماره 29911-021 مرکز شتاب تماس تا رسیدگی شود.
از دستگاه خودپرداز بانک سامان شارژ اعتبار تلفن همراه (هر نوع اپراتوری) خریده‌ اما دستگاه ورقه سفید به مشتری تحویل داده، برای دریافت رمز شارژ چه اقدامی صورت گیرد؟
 با شماره 0216422 داخلی 2 تماس بگیرید و مشکل خود را بیان کنید تا رمز شارژ به آگاهی شما رسانده شود یا ازطریق سامانه ثبت پیشنهاد و شکایت می‌توانید مشکل خود را اعلام کنید.
 
مشتری قبض تلفن ثابت، تلفن همراه، برق، آب، گاز خود را با خودپرداز بانک سامان پرداخت کرده‌، دستگاه در رسید ارائه‌شده عملیات را ناموفق اعلام کرده است ولی وجه مربوط از حساب کسر شده است. اقدام بعدی چیست؟
از شما خواهشمندیم 72 ساعت صبر کنید. اگر مبلغ به‌حساب شما برنگشت، با استفاده از راه‌های زیر درخواست تکمیل فرم مغایرت کنید:
 • با تلفن 0216422 داخلی 2 تماس حاصل کنید.
 • با مراجعه به سایت بانک سامان در قسمت ثبت پیشنهاد، شکایت و مغایرت گزینه ثبت مغایرت را انتخاب و فرم‌های مربوط را تکمیل کنید.
در هریک از این دو راه فوق برای تلفن همراه شما کد پیگیری ارسال می‌شود تا در تماس‌های بعدی یا در سایت و موبایلت بتوانید مسئله را پیگیری کنید
گواهی تمکن مالی را چگونه باید از بانک سامان دریافت کرد؟
 مشتریان برای دریافت گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی، می‌توانند به‌تمامی شعب بانک سامان مراجعه کنند. این گواهی حداکثر روز بعد در همان شعبه قابل دریافت است.اگر خواستار گواهی تمکن مالی به زبان فارسی هستید، به یکی از شعب مراجعه و درخواست خود را ارائه کنید. به دلیل صدور این گواهی توسط مدیریت امور بین‌الملل بانک سامان حداقل 2 روز را برای دریافت گواهی صادرشده در نظر بگیرید
حساب‌های غیر ریالی با چه ارزهایی قابل افتتاح است؟
حساب با ارزهای یورو، دلار آمریکا و درهم امارات در همه شعب بانک افتتاح می‌شود.
سود سپرده‌های ارزی با اسکناس ارزی پرداخت می‌شود یا به‌صورت ريالی؟
سود سپرده‌های ارزی با اسکناس همان واحد پولی پرداخت می‌شود به‌شرط که موجودی سپرده ارزی مدت‌دار به‌صورت اسکناس توسط صاحب حساب تأمین‌شده باشد.
مبالغی که مشتریان روزانه بر روی دستگاه‌های کارت‌خوان کشیده می‌شود،چه زمانی تسویه می‌شود؟
مبالغ کارت‌های کشیده شده در دستگاه تا پیش از ساعت 24 هرروز،  معمولاً تا قبل از ساعت 7:30 روز کاری بعد به‌حساب واریز می‌شود. چنانچه روز بعد جمعه یا دیگر روزهای تعطیل باشد، این مبلغ تا پیش از ساعت 16:30 به‌حساب واریز خواهد شد
برای ثبت اطلاعات یارانه مشتریان، چه اقدامی باید انجام داد؟
مشتريان باید ابتدا با مراجعه به دفاتر پليس+10 در سامانه هدفمندی یارانه‌ها ثبت‌نام کنند و سپس به شعبه مراجعه کنند.
برای کسب اطلاع از محصولات بیمه‌ای سامان از چه طریقی می‌توان اقدام کرد؟
می‌توانید با مراجعه به شعب بانک سامان یا تماس با شماره تلفن 8943 از خدمات بیمه سامان اطلاعات به دست آورید.
آیا استفاده از تلفن‌بانک رایگان است؟
ورود به تلفن‌بانک رایگان است اما برخی خدمات آن دارای کارمزد است که برای آگاهی از آن به هنگام دریافت رمز تلفن‌بانک از بانک دار شعبه جویا شوید.
در تلفن‌بانک سامان چه خدماتی ارائه می‌شود؟
خدمات غیرحضوری از درگاه تل بانک دو نوع هستند که در جدول زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید:
ردیف خدمات اطلاع‌رسانی
 • گزارش گردش روزانه سپرده و کارت
 • گزارش گردش ماهانه سپرده و کارت
 • گزارش چند گردش آخر سپرده و کارت
 • گزارش گردش انتقال وجه (پایا و ساتنا)
 • گزارش جزئیات تسهیلات
 • استعلام شماره کارت
 • استعلام شماره شبا
 • جزئیات دسته‌چک و برگه چک
 • استعلام وضعیت چک‌های واگذارشده به‌حساب
 • استعلام وضعیت کارت و جزئیات آن
ردیف تراکنش مالی
 • افتتاح سپرده جدید
 • انتقال وجه بین سپرده‌های سامان
 • انتقال وجه بین‌بانکی (پایا و ساتنا)
 • انتقال وجه باکارت (داخلی و شتابی)
 • مسدود کردن کارت
 • مسدود کردن و ثبت مبلغ چک‌های صادره
 • پرداخت کمک‌های مردمی به مؤسسات خیریه
 • پرداخت قبوض

 
روش استفاده از تل‌بانک چگونه است؟
در ابتدا یک‌بار با همراه اصل کارت ملی به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کرده و فرم‌های مربوط را تکمیل کنید. دقت کنید که رمز اول و دوم تلفن‌بانک را حتماً از بانک دار مربوط دریافت کنید. پس از دریافت این دو رمز در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 7:30 تا 22:30 می‌توانید از تل بانک سامان استفاده کنید.
درگاه خدمات غیرحضوری تل بانک چیست؟
تل بانک خدمتی است که به‌وسیله آن می‌توانید از خدمات بانک سامان بدون مراجعه به شعب بانک سامان و فقط توسط صحبت با کارشناسان ما عملیات بانکی موردنظر خود را انجام دهید.
در صورت گم کردن کارت، برای حفظ امنیت حساب چه کارکنیم؟
در نت بانک سامان در بخش عملیات کارت، کارت موردنظر را مسدود کنید.مراجعه به خودپرداز یا پایانه‌های غیر نقدی بانک سامان و انتخاب گزینه خدمات بدون کارت (فشار دادن دکمه ثبت یا تأیید)، انتخاب گزینه انسداد کارت.در موبایلت در بخش گزینه کارت را انتخاب کرده و در بخش جزئیات (آیکون 3 نقطه) ابطال کارت را انتخاب کنید.در تماس با شماره 0216422 داخلی 2 درخواست انسداد کارت خود را اعلام کنید.
روش استفاده از دستگاه‌های خود دریافتی که در شعب بانک سامان نصب‌شده چیست؟
دستگاه‌هایی که در شعب بانک واقع‌شده دستگاه‌های خود دریافت و خودپرداز هستند. علاوه بر اینکه می‌توانید با کارت‌بانک سامان روزانه تا 10 میلیون ريال از این دستگاه‌ها اسکناس دریافت کنید، می‌توانید وجوه خود را با استفاده از کارت‌بانک سامان به‌حساب خود واریز کنید.
استفاده از اینترنت بانک سامان چگونه است؟
نام اینترنت بانک سامان نت بانک است، برای استفاده از آن باید به یکی از شعب بانک سامان مراجعه کرده و رمز آن را دریافت کنید. در سایت ما با انتخاب گزینه نت بانک به‌صورت مستقیم به سایت نت بانک منتقل می‌شوید.(شماره مشتری شما همان بخش سوم شماره‌حساب است).
از خدمات بانکی در بستر گوشی تلفن همراه چگونه می‌توان استفاده کرد؟
موبایلت: این نرم‌افزار برای گوشی‌های تلفن همراه با سیستم‌عامل اندروید و iOS طراحی‌شده و با مراجعه به سایت بانک سامان می‌توانید نسخه متناسب با تلفن همراه خود را دریافت و نصب کنید. برای ورود به این اپ علاوه بر کد ورود به شماره تلفن شما پیامک می‌شود، واردکردن شماره مشتری (بخش سوم شماره‌حساب) و رمز ورود به نت بانک ضروری است. اگر گوشی شما دارای امکان ورود با اثرانگشت است، در تنظیمات اپ می‌توانید گزینه مربوط به ورود با اثرانگشت را فعال کنید.
برای انتقال وجه بین‌بانکی از چه راه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟
انتقال وجه بین‌بانکی راه‌های مختلفی دارد:
 • کارت به کارت: شما با استفاده از تمامی خودپردازهای شبکه بانکی می‌توانید روزانه تا سقف 30 میلیون ريال کارت به کارت کنید. همچنین با استفاده از دستگاه‌های کارتون شعب، پس از تکمیل فرم مربوط و احراز هویت می‌توانید تا حداکثر 150 میلیون ريال کارت به کارت کنید.
 • عملیات پایا: برای استفاده از این خدمت ضروری است کد شبای حساب مقصد را داشته باشید.
 • برای انتقال مبالغ از 150 میلیون ريال می‌توانید از خدمت انتقال وجه ساتنا استفاده کنید. پس از ثبت این دستور انتقال وجه موردنظر در ساعات اداری تا کمتر از 1 ساعت به‌حساب مقصد واریز می‌شود. برای استفاده از این خدمت نیز داشتن شناسه شبا ضروری است.
* توجه کنید برای استفاده از خدمت ساتنا در نت بانک سامان فقط درصورتی‌که سقف انتقال وجه شما بیش از 150 میلیون ريال باشد انجام‌شدنی است.
شعب بانک سامان تا چه ساعتی کار می‌کنند؟
ساعات کار شعب و ستاد بانک سامان را می‌توانید در صفحه ساعات کاری شعبه‌ها مشاهده کنید. همچنین برای آگاهی از ساعات کار واحدها می‌توانید در تمامی ساعات شبانه‌روز با شماره 0216422 داخلی 2 تماس بگیرید.
به نشانی و تلفن شعب بانک سامان نیاز دارم.
با مراجعه به صفحه نشانی و تلفن شعب و همچنین در صورت نصب نرم‌افزار موبایلت و ورود به آن (با رمز نت بانک) در بخش سایر و انتخاب گزینه شعب بانک سامان، می‌توانید از نشانی و تلفن نزدیک‌ترین شعبه به خودآگاه شوید.
مغایرت ها
با خودپرداز سامان کارت به کارت کرده‌ام، از حساب من کسر شده اما به کارت مقصد واریز نشده است، برای حل این مشکل باید چه کارکنم؟
اگر در انتقال وجه از طریق خودپرداز، دو بانک درگیر باشند، باید پیگیری از بانکی که 2 مورد از 3 مورد «بانک کارت مبدأ، بانک خودپرداز و بانک کارت مقصد» مربوط به آن باشد انجام شود. به‌عنوان‌مثال اگر مشتری با کارت‌بانک سامان از طریق خودپرداز بانک ملت به کارت مربوط به بانک ملت انتقال وجه داده و این انتقال مغایرت شده باشد و پس از 48 ساعت کاری مبلغ به یکی از دو حساب مبدأ یا مقصد واریز نشده باشد، باید از بانک ملت پیگیری شود.درصورتی‌که در انتقال وجه از خودپرداز سه بانک درگیر باشند، یعنی هر سه بانک کارت مبدأ، بانک خودپرداز و بانک کارت مقصد متفاوت باشد، باید پیگیری از بانک کارت مبدأ صورت بگیرد. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که مشتری از کارت‌بانک سپه با خودپرداز بانک سامان به کارتی از بانک پاسارگاد انتقال وجه داده باشد و این انتقال مغایرت شده باشد و پس از 48 ساعت کاری مبلغ به یکی از دو حساب مبدأ یا مقصد واریز نشده باشد، مشتری باید از بانک سپه پیگیری کند یا از طریق شماره 02129911 بانک مرکزی مغایرت خود را ثبت کند.درصورتی‌که در انتقال وجه از طریق نت بانک، اپلیکیشن‌های آپ، 724 و... انجام‌شده باشد، باید پیگیری از بانک کارت مبدأ صورت بگیرد. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که مشتری از کارت‌بانک سامان از طریق اپلیکیشن آپ انتقال وجه داده باشد و این انتقال مغایرت شده باشد و پس از 48 ساعت کاری مبلغ به یکی از دو حساب مبدأ یا مقصد واریز نشده باشد، مشتری باید از بانک سامان پیگیری کند.
از درگاه بانک سامان و از طریق 9990، 1818 قبض پرداخت کرده‌ام ولی مبلغ قبض تسویه نشده است. چه اقدامی باید انجام دهم؟
پیگیری پرداخت قبض‌هایی که از درگاه‌های 9990 و 1818 پرداخت‌شده باشند (درصورتی‌که درگاه بانک سامان باشد)، توسط شرکت پرداخت الکترونیک سامان انجام می‌شود و مشتری باید برای پیگیری قبض خود با شماره 84080– 021 تماس بگیرد.
برای رفع مغایرت پرداخت اینترنتی و کارتون سامان، نرم‌افزار 724 یا کد دستوری #724* چه باید کرد؟
لطفاً با شماره 84080- 021 تماس بگیرد.
توجه: درصورتی‌که مغایرت با سایر شرکت‌های پرداخت یا سایر بانک‌ها بود با پشتیبانی درگاه سایر بانک‌ها یا با شماره تماس 02129911 بانک مرکزی تماس بگیرید.
از درگاه اینترنتی بانک سامان خرید کرده‌ام، پول از حسابم کسر شده، اما خرید ناموفق بود. برای بازگشت مبلغ چه کارکنم؟
پشتیبانی درگاه‌های خرید اینترنتی بر عهده شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش است. برای پیگیری موضوع با تلفن 02184080 تماس بگیرید یا مشخصات تراکنش (شماره کارت، تاریخ خرید، مبلغ و شماره تلفن) را برای نشانی arc [at] sep [dot] ir ایمیل کنید.
قبض تلفن، تلفن همراه، برق، آب، گاز خود را با خودپرداز بانک سامان پرداخت کرده‌ام، دستگاه در رسید ارائه‌شده عملیات را ناموفق اعلام کرده، بااین‌وجود وجه مربوط از حساب کسر شده است. اکنون می‌خواهم بدانم مبلغ به‌حساب بازمی‌گردد یا قبض با شرکت مربوط تسویه شده
از شما خواهشمندیم 72 ساعت صبر کنید. اگر مبلغ به‌حساب شما برنگشت با تلفن 0216422 داخلی 2 تماس گرفته و درخواست تکمیل فرم مغایرت را ارائه کنید یا با مراجعه به سایت در قسمت ارتباط با ما گزینه ثبت مغایرت را انتخاب و فرم‌های مربوط را تکمیل کنید. در هریک از این دو حالت برای تلفن همراه شما کد پیگیری ارسال می‌شود تا در تماس‌های بعدی یا در سایت ما بتوانید مسئله را پیگیری کنید.
از دستگاه خودپرداز بانک سامان شارژ اعتبار تلفن همراه خریده‌ام اما دستگاه ورقه سفید به من تحویل داده، برای دریافت رمز شارژ چه کارکنم؟
در ساعات اداری با شماره 0216422 داخلی 2 تماس بگیرید و مشکل خود را بیان کنید تا رمز شارژ به آگاهی شما رسانده شود.