1399/4/21 شنبه

دستاوردهای سامانی
دستاوردهای بانک سامان در سال‌های اخیر حاصل تلاش‌ و زحمات مجموعه همکاران‌مان است که در سه حوزه استانداردها، ارزیابی در رتبه‌بندی‌ها و قرارگرفتن در معرض رأی داوران و مشتریان دسته‌بندی می‌شود. در این صفحه می‌توانید با مهم‌ترین دستاوردهای بانک در سه حوزه یادشده آشنا شوید.

استانداردها

دریافت تقدیرنامه اشتهار به کیفیت یک ستاره در سال 1395

بانک سامان در سال 1395 در سیزدهمین دوره ارزیابی ملی کیفیت، موفق به دریافت تقدیرنامه اشتهار به کیفیت شد. این تقدیرنامه توسط سازمان ملی استاندارد ایران و با همکاری انجمن مدیران کیفیت ایران برای مدیریت کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک در گروه محصولی مالی، بیمه و لیزینگ اهدا شد. تقدیرنامه اشتهار به کیفیت یک ستاره ازسوی نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران به بانک سامان تقدیم شد.
بانک سامان در چهارمین و پنجمین دوره جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری در سال‌های 1393 و 1394 نیز در حوزه ارائه خدمات بانکداری الکترونیک موفق به دریافت گواهینامه‌های اهتمام و اشتهار به کیفیت شده بود.

دریافت گواهینامه ایزو از سوی رسیدگی به شکایت‌های مشتریان در سال 1395

فرآیند رسیدگی به شکایت‌های مشتریان بانک سامان پس از ارزیابی‌های صورت‌گرفته توسط شرکت توف‌نورد ایران موفق به دریافت گواهینامه ایزو 10002:2014 شد. فرآیند رسیدگی به شکایت‌های مشتریان از سال 1390 با استقرار سیستم‌ها و روش‌های مناسب در بانک پیاده‌سازی و عملیاتی شد. بر اساس فاکتورهایی چون افزایش رضایت و وفاداری مشتریان بانک، کاهش زمان رسیدگی به شکایت‌های مشتریان با تمرکز بر افزایش کیفیت و توجه به الزامات بانک مرکزی، پروژه استانداردسازی فرآیند رسیدگی به شکایت‌ها براساس الزامات ایزو 10002:2014 از سال 1394 با بهره‌گیری از مجرب‌ترین مشاوران آغاز شد. با استقرار تمام رویه‌های الزامی استانداردهای ایزو 9001 و10002 در فرایند مدیریت شکایت‌های مشتریان و تأیید آن توسط کارشناسان شرکت توف نورد ایران، گواهینامه ایزو 10002:2014صادر شد.

دریافت ستاره کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک بانک در سال 1394

بانک سامان در پنجمین دوره جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری در حوزه ارائه خدمات بانکداری الکترونیک موفق به دریافت گواهینامه اشتهار به کیفیت یک ستاره شد. در این ارزیابی، از میان 58 شرکت دولتی و خصوصی که ثبت‌نام کرده بودند، تنها 25 شرکت موفق به کسب امتیازهای لازم جهت رتبه‌بندی در سطوح جایزه شدند.

دریافت گواهینامه اهتمام به کیفیت خدمات بانکداری الکترونیک در سال 1393

بانک سامان در چهارمین دوره جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری در حوزه ارایه خدمات بانکداری الکترونیک، گواهینامه اهتمام به کیفیت را دریافت کرد. در این دوره جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری، از میان 55 شرکت دولتی و خصوصی ثبت‌نام کرده در فرآیند جایزه، فقط20 شرکت موفق به کسب امتیازهای لازم برای رتبه‌بندی در سطوح جایزه شدند. جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران(ICTINQA) توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پایه‌گذاری شده و سالانه بر اساس مدل ملی ارزیابی کیفیت ایران، جهت شناسایی واحدهای برتر در زمینه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و انتخاب و معرفی برترین‌ها برگزار می‌شود. این جایزه دارای سطوح گواهی‌نامه اهتمام به کیفیت، تقدیرنامه اشتهار به کیفیت و تندیس است.

پیاده‌سازی نظام مدیریت کیفیت در مدیریت امور سرمایه انسانی بانک سامان در سال 1393

مدیریت امور سرمایه انسانی بانک سامان با پیاده‌سازی نظام مدیریت فرآیندی، گواهی‌نامه نظام مدیریت کیفیت را از شرکت توف نورد، تحت اعتبار DAAKS آلمان دریافت کرد. مدیریت امور سرمایه انسانی، با بهبود در ساختار و فرایندهای خود در سال 1393 توانست گواهی‌نامه نظام مدیریت کیفیت ISO9001:2008 را دریافت کند. حاصل پیاده‌سازی نظام مدیریت کیفیت در این مدیریت، شناسایی 9 فرآیند عملیاتی، 10 فرآیند مدیریتی پشتیبانی و 63 گردش کار بوده است. همزمان با شناسایی فرآیندها، بررسی مستندات نیز آغاز شد و تمام آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و فرم‌ها باتوجه‌به تغییرات فرآیندی مورد بازنگری قرار گرفتند.

رتبه بندی ها

نام بانک سامان 6 سال در فهرست 50 شرکت برتر ایران 1389 تا 1395

سازمان مدیریت صنعتی ایران به‌عنوان یک‌ نهاد مهم علمی- پژوهشی و آموزشی در ایران، طی 17 سال گذشته رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را براساس 28 شاخص مختلف ازجمله فروش و درآمد انجام داده است. رتبه‌بندی‌ 100 شرکت برتر ایران براساس شاخص‌های خروجی‌گرا انجام می‌شود و بانک سامان هر سال با ارائه مستندات دقیق، خود را در معرض این ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد. بانک سامان 6 سال است که جزء 50 شرکت برتر ایران می‌شود.

بانک سامان در سال 1395 رتبه 20 را کسب کرد.

بانک سامان در سال 1394 رتبه 24 را کسب کرد.

بانک سامان در سال 1393 رتبه 29 را کسب کرد.

بانک سامان در سال 1392 رتبه 34 را کسب کرد.

بانک سامان در سال 1391 رتبه 44 را کسب کرد.

بانک سامان در سال 1390 رتبه 29 را کسب کرد.

بانک سامان در سال 1389 رتبه 36 را کسب کرد.

دریافت درجه B از مؤسسه رتبه‌سنجی Capital Intelligence در سال‌های 2013 تا 2017

رتبه‌های اعتباری بانک سامان در بخش‌های مربوط به توان مالی (FSR) و معاملات ارزی از سوی مؤسسه رتبه‌سنجی Capital Intelligence از سال 2013 تا 2017 به صورت متوالی درجه B شد. در سال 2017 چشم‌انداز موقعیت آینده بانک در هر دو سطح توان مالی و بین‌المللی از حالت "پایدار" (Stable) به جایگاه "مثبت" (Positive) ارتقا داده شد. به اعتقاد مؤسسه Capital Intelligence، مدل موفق کسب‌‌وکار، تأمین مالی و بانکداری خرد، ازجمله عوامل امتیاز مثبت بانک سامان است. رتبه‌سنجی فرآیندی است که بر اساس جایگاه کسب شده در آن می‌توان شفافیت عملکرد، ریسک سرمایه‌گذاری، قدرت رقابتی، موقعیت مالی، پتانسیل دستیابی به بازارهای سرمایه داخلی و خارجی، دریافت یا اعطای تسهیلات سندیکایی و توانمندی ایفای تعهدات موسسه یا بانک رتبه‌بندی شده را مورد مطالعه و ارزیابی قرار داد.

داوری ها

کسب رتبه برتر در جشنواره وب و موبایل ایران در سال‌های 1393 تا 1395

در جشنواره وب و موبایل ایران، وب‌سایت بانک سامان در دو بخش داوران و مردمی به عنوان وب‌سایت برتر بخش بانک و بیمه برگزیده شد. از بین ده‌ها وب‌سایتی که در بخش بانک، بیمه و مؤسسات اعتباری در جشنواره وب و موبایل ایران ثبت‌نام کرده بودند، وب‌سایت بانک سامان در دو بخش آرای مردمی و داوران، که از میان کارشناسان و متخصصان حوزه وب بودند، به عنوان وب‌سایت برتر برگزیده شد و تندیس طلایی جشنواره را از آن خود کرد.

دریافت نشان «سرو زربین» در بخش گرافیک تجاری «سرو نقره‌ای» در سال 1394

در آیین پایانی چهارمین دوسالانه سرو نقره‌ای که ۱۵ آبان‌ماه 1394در تالار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، جایزه بخش «سرو زربین» که ویژه گرافیک تجاری است، برای کمپین «آب هست، ولی کم است!» به گروه بانک سامان اهدا شد. این دوسالانه از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران برگزار می‌شود. بانک سامان پس از مطالعات و برنامه‌ریزی‌های بسیار از ماه محرم سال 1393، کمپین «آب هست، ولی کم است» را با رویکرد ارتقا آگاهی عمومی نسبت به مساله کمبود آب در کشور آغاز کرد که در سال 94 با توسعه این کمپین تلاش شد در بالا بردن دانش جامعه در خصوص بهینه‌سازی مصرف آب، نقش مؤثرتری ایفا شود.

بانک سامان «بانک محبوب من» در سال‌های 1393، 1394 و 1396

بانک سامان در جشنواره «بانک محبوب من» بانک محبوب شد، نکته قابل‌توجه این جشنواره انتخاب بانک سامان از سوی مشتریان شبکه بانکی بود که در این نظرسنجی ملی 25 هزار مشتری شرکت کردند و بانک سامان به‌عنوان انتخاب اول مشتریان برای افتتاح حساب نیز معرفی شد. جشنواره بانک محبوب من، با هدف تعیین محبوب‌ترین بانک‌ها ازنظر مشتریان شبکه بانکی برگزار شد و طی آن مشتریان با امتیازدهی به بانک موردعلاقه‌شان، بانک‌های محبوب را انتخاب کردند.

بانک سامان در سال‌های 1394 و 1396 نیز در این جشنواره بانک محبوب شد.