مقالات

مقالات

صنایع پربازده بورس در فصل بهار 96

.1396/3/29 دوشنبه
حمیدرضا مهرآور*

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای سال 96 در محدوده 77245 واحد کار خود را شروع و روند رو به رشد خود را تا ابتدای خرداد ادامه داد تا جایی که شاخص به محدوده 81300 واحد رسید و توانست بازده 5.2 درصدی را ثبت کند اما همگام با رسیدن به این محدوده توان عبور از مقاومت 81300 واحدی را نداشته و شروع به اصلاح کرد و در حال حاضر  در محدوده 79370 واحد قرار گرفته است. پس محدوده 81000 واحد فعلا سد راه شاخص بورس اوراق بهادار تهران در یک سال گذشته می باشد که تاکنون 3 بار موفق به عبور از این محدوده نشده است و این نشان می‌دهد که محدوده موردنظر به لحاظ رفتاری برای فعالان بازار از اهمیت فراوان برخوردار است. پس در شرایط فعلی و اصلاح شاخص تا محدوده فعلی 79370 واحد، رشد بورس را از ابتدای سال تا به امروز می‌توان 2.7 درصد درنظر گرفت و اگر براورد سود 3 ماهه اول سال را با بانک مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که سرمایه‌گذاران در بورس تا به اینجای کار حدود 2.5 درصد از بازار رقیب عقب هستند و برای افرادی که در فصل بهار متحمل زیان شده‌اند یک هزینه فرصت از دست رفته که معادل نرخ سود بانکی می باشد را باید به ضررهایشان اضافه کرد.

اما در کنار رشد 2.5 درصدی بازار در طول 3 ماه گذشته، برخی صنایع بازده‌های بهتری نسبت به بقیه داشته‌اند. بالاتر بودن بازده برخی صنایع را صرفاً نمی‌توان رشد عملیاتی به لحاظ فروش در شرکت‌ها دانست بلکه عواملی مانند کوچک‌بودن شرکت‌ها، کم‌بودن شناوری سهم و ... می‌تواند موجب ایجاد فعالیت‌های سوداگرانه در شرکت‌ها شده و همین عامل موجب افزایش بازده صنایع وابسته شده است. به عنوان مثال در گروه رایانه شاهد رشد 40 درصدی از ابتدای امسال بوده‌ایم که عمدتاً مربوط به رشد قیمت دو نماد مطرح این گروه با ارزش بازار بالا بوده است که موجب رشد شاخص آن شده است. البته رشد گروه رایانه بعد از توافقات برجام نسبت به گروه‌‍های دیگر بازار بیشتر بوده و بازده تقریباً 170 درصدی را نصیب سهام‌داران خود کرده است. در گروه قندی شاهد رشد 50 درصدی در شاخص این گروه در فصل بهار بوده‌ایم که از عمده دلایل آن می‌توان افزایش نرخ شکر جهانی در نظر فعالان بازار برای افزایش نرخ شکر داخلی دانست درصورتی‌که ارتباط چندانی بین این دو نرخ وجود نداشته و قیمت‌گذاری شکر داخلی توسط دولت همگام با نرخ تورم صورت می‌گیرد اما همین عامل موجب رشد شرکت‌های این گروه شده است. از طرف دیگر این گروه به بتای منفی بازار مطرح می‌باشد و زمانی که شرایط عمومی بازار رکود و نزولی است، طبق عرف،  نقدینگی موجود در بازار به سمت این گروه آمده و موجب رشد آن می‌شود. البته در برخی شرکت‌های این گروه هم شاهد تعدیل مثبت نیز بوده‌ایم. در گروه محصولات کاغذی هم شاهد رشد 60 درصدی در شاخص این گروه بوده‌ایم. تعدیل و روند رو به رشد سودآوری در شرکت‌های این گروه موجب رشد قیمت سهام 3 شرکت موجود در گروه کاغذسازی شده است.
در کنار فضای موجود اما در شرایط فعلی مشکلات ساختاری و دست و پاگیری که در قوانین سازمان موجود می‌باشد اندکی سرمایه‌گذاران را نسبت به این بازار دلسرد کرده است. مشکلاتی از قبیل توقف نماد، ارائه قوانین یک‌شبه درخصوص نمادهای بازار پایه و عدم شفافیت لازم در برخی قوانین و مقررات موجب شده است که سرمایه‌گذار تمایل چندانی برای در معرض ریسک قراردادن سرمایه خود نداشته باشد و سودهای بانکی با نرخ 20 تا 22 درصدی را ترجیح دهد که این خود یکی از دلایل مربوط به عدم وجود نقدینگی در بازار سهام برای فعالیت باشد. از طرفی در شرایط فعلی و با حساسیت‌های موجود در سرمایه‌گذار، دولت نیز با انتشار مکرر اسناد خزانه با نرخ‌های جذاب، فضای سرمایه‌گذاری در بورس را اندکی با چالش مواجه کرده است و اندک نقدینگی موجود در بازار هم به واسطه انتشار این اوراق در حال خروج می‌باشد و به همین دلیل جذابیتی برای سرمایه‌گذاری در سهام برای فعالان بازار باقی نمانده است و رخوت بر بورس تهران حاکم شده است.
با این وجود تدبیر دولت درخصوص نگاه جامع بر بازار سرمایه می‌تواند راهگشا بوده و اندکی اعتماد برای سرمایه‌گذاری را به بورس تهران برگرداند و در کنار آن سازمان بورس می‌تواند چارچوبی را برای اصلاح برخی قوانین قدیمی و همگام با آن تدوین قوانین جدید تعیین کند تا اعتماد به سرمایه‌گذاری در بورس تهران افزایش یابد.
برچسب خبر: بورس
بازگشت به صفحه اصلی مقالات
1399/4/21 شنبه