تا وقتی کارت‌ پایان خدمتت نیامده!

زمان مطالعه: 6 دقیقه
بشنویم
0:00
/
ضمانت‌نامه مشمولین نظام وظیفه
نویسنده :جعفر تکبیری تاریخ:1400/11/11
وقتی خبر قبولی‌ام در کنکور را شنیدم خیلی خوشحال شدم و خوشحالی‌ام زمانی چندین برابر شد که متوجه شدم در همان دانشگاه مورد علاقه‌ام، دانشگاه شریف، و در همان رشته‌ای که همیشه دوست داشتم، مهندسی هوا فضا، قبول شده‌ام. خانواده من از آن دسته خانواده‌هایی هستند که اغلب اوقات به مناطق مختلف چه در داخل و چه خارج از کشور سفر می‌کنند. پدرم هم همیشه اصرار دارد تا زمانی که همه با هم زندگی می‌کنیم در تمامی سفرها با هم باشیم. یک سالی از شروع تحصیلم گذشته بود که پدرم تصمیم گرفت بعد از مدت‌ها یک سفر خانوادگی به یکی از کشورهای اروپایی برویم. من هم مثل همیشه موافقت کردم اما فکر نمی کردم این بار برای خروج از کشور با مشکل رو به رو شوم. متوجه شدم وقتی کسی به سن قانونی یعنی 18 سال برسد برای گرفتن پاسپورت و اجازه خروج از کشور باید کارت پایان‌ خدمت ارائه دهد. اما من به خاطر قبولی در دانشگاه و ادامه تحصیل به طور موقت تا پایان درسم از رفتن به سربازی معاف شده بودم. پس کارت پایان خدمتی در کار نبود تا بتوانم پاسپورت بگیرم؛ اما این طور که نمی‌شود! بالاخره باید یک راه‌حلی برای کسانی که هنوز کارت پایان خدمت نگرفته‌اند وجود داشته باشد.! با خودم
وقتی پدرم بحث سفر و مشکل گرفتن پاسپورت من را مطرح کرد، عمویم کمی فکر کرد و گفت: "شنیده‌ام بانک سامان برای مشمولین نظام وظیفه که هنوز کارت پایان خدمت ندارند؛ اما می‌خواهند از کشور خارج شوند ضمانت‌نامه صادر می‌کند. البته آن زمان من برای خودم از بانک دیگری ضمانت‌نامه گرفتم. ولی چون در بانک سامان حساب داری از این بانک اقدام کنی بهتر است".
با تعجب گفتم: "ضمانت‌نامه بانکی؟ ضمانت‌نامه بانکی برای چی؟"
عمویم گفت: "آره دیگه. پس چجوری می‌خواهی پاسپورت بگیری. به جای کارت پایان خدمت این ضمانت‌نامه را ارائه می‌کنی تا برایت پاسپورت صادر شود. البته گرفتن این ضمانت‌نامه یکی سری شرایط دارد".

شرایط دریافت ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه بانک سامان

اولاً نباید غیبت از سربازی داشته باشی.
دوماً باید وضعیت تحصیلی‌ات هم مشخص باشد. مثلاً معلوم باشد الان دانش‌آموزی، دانشجویی چی هست!
باید گواهی اشتغال به تحصیل یا مجوز خروج از کشور داشته باشی.
مهم تر از همه مهلت استفاده از شرط تحصیل که باعث شده فعلاً سربازی نروی تمام نشده باشد یا اینکه برگه اعزام بدون غیبت داشته باشی.

مزایای ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه بانک سامان

حالا این ضمانت‌نامه‌ای که بانک سامان می‌دهد یک سری مزایا دارد. مثلاً اینکه در دریافت کارمزد صدور ضمانت‌نامه انعطاف‌پذیری وجود دارد و با توجه به وثیقه‌ای که می‌گذاری کارمزد دریافت می‌کنند. یا اینکه بخشی از مبلغ ضمانت که در یک سپرده برایت نگهداری می‌شود بر اساس نوع ضمانت‌نامه و وثیقه ها مشخص می‌شود.
تا جایی که یادم هست برای ضمانت نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه نیازی به ارائه مدارک شغلی نداری.

تاریخ انقضاء ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه

پرسیدم: "خب این ضمانت‌نامه چقدر اعتبار دارد؟ یعنی تا کی می‌توانم از آن استفاده کنم؟"
عمویم کمی فکر کرد و گفت: "زمانی که من برای دریافت ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه درخواست دادم تاریخ اعتبارش را بر اساس تاریخی که سازمان نظام وظیفه اعلام کرده بود مشخص کردند اما یادم هست کارمند بانک می‌گفت اگر تاریخ اعلام نشود حداکثر اعتبار ضمانت‌نامه یک سال خواهد بود".

مبلغ وثیقه برای دریافت ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه بانک سامان

پرسیدم: "حالا مبلغ این ضمانت نامه چقدر باید باشد؟ یعنی چقدر باید هزینه کنم؟"
عمویم گفت: "بستگی به سفری دارد که می‌خواهی بروی. اگر اشتباه نکنم برای سفرهای زیارتی حدود 5 میلیون تومان وثیقه باید بگذاری. اگر می‌خواهی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروی چیزی حدود 40 تا 45 میلیون تومان باید وثیقه ارائه کنی؛ اما اگر می‌خواهی برای تفریح به خارج از کشور بروی آن وقت وجه وثیقه‌ای که برای دریافت ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه به بانک سامان ارائه می‌کنی حدود 30 میلیون تومان خواهد بود".

ثبت درخواست ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه بانک سامان

پرسیدم: "حالا برای دریافت ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه چطور درخواست بدهم؟"
عمویم گفت: "کاری ندارد. برو بانک سامان بگو می‌خواهم ضمانت نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه بگیرم. خودشان آنجا کامل راهنمایی‌ات می‌کنند. فکر نکنم مشکلی پیش بیاید. همه شرایطش را داری. 18 سالت که تمام شده است. چک برگشتی هم که نداری. بدهی معوق بانکی که در سیستم بانک مرکزی ثبت شده باشد هم نداری. راستی یک چیزی الان یادم آمد، این ضمانت‌نامه بازگشت مشمولین نظام وظیفه فقط مختص خودت صادر می‌شود. نمی توانی آن را به شخص دیگری انتقال دهی. فکر نکنی می توانی رفیق بازی کنی و به دوستانت هم بدهی".
خندیدم و گفتم: "این را دیگر خودم می‌دانم".
 

دیدگاه‌ شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
1400/9/10 چهارشنبه