صندوقی برای خیالی امن

زمان مطالعه: 6 دقیقه
بشنویم
0:00
/
صندوق امانات بانک سامان
نویسنده :راضیه غنجی تاریخ:1400/11/11
بعد از مدت‌ها احسان، یکی از بهترین دوستانم، را به طور اتفاقی در خیابان دیدم. تنها بود و فکر میکنم منتظر گرفتن تاکسی بود. از پشت سر به او نزدیک شدم. روی شانه‌اش زدم و گفتم: به به آقا احسان! شما کجا اینجا کجا؟ کاملاً از چهره‌اش مشخص بود که او هم از دیدن من شوکه شده است. هر دو از اینکه توانسته بودیم بعد از مدت ها همدیگر را ببینیم خوشحال بودیم. امیر پیشنهاد داد یک قراری بگذاریم و در یک جای بهتر و خیلی راحت با هم صحبت کنیم. به او گفتم که آخر این ماه سفری به خارج از کشور دارم و به همین خاطر برای آخر هفته در یک کافی شاپ قرار گذاشتیم. آن روز از هر دری با هم حرف زدیم، از خاطرات کودکی، یاد دوران خوب گذشته کردیم. در حین گفتگو بودیم که ناگهان بی مقدمه از احسان پرسیدم: احسان جان می دانی که آخر این ماه به یک سفر نسبتاً طولانی می روم. از طرفی خانه ما پر از وسایل عتیقه و قدیمی است. مدارک و اسناد پدرم هم به همراه مقداری طلا و سکه پیش من امانت هستند. نمی دانم در این مدت که نیستم آن ها را چه کار کنم! خودت که بهتر از من می‌دانی. درست نیست این وسایل را به امان خدا رها کنم و به سفر بروم. الان هم که نمی‌شود به هر کسی اعتماد کرد.
احسان گفت: "بابا مگر جزو مشتریان ویژه بانک سامان نیستی؟ من که اگر جای تو بودم حتماً از صندوق امانات بانک سامان استفاده می‌کردم".
با تعجب گفتم: "چرا؟" گفت: "چند وقت پیش رفته بودم بانک سامان تا برای جواهرات خانوادگی که چند نسل است در خانواده ما دست به دست شده است یک صندوق امانات بگیرم. نگه داشتن همچین چیزهایی در خانه آن هم با وجود دزدی‌هایی که جدیداً اتفاق افتاده، واقعاً کار اشتباهی است. خلاصه، درباره شرایط این صندوق و نحوه دریافت آن‌ها که پرسیدم، مسئول باجه گفت اگر جزو مشتریان خاص یا ویژه بانک سامان باشم می‌توانم از خدمات صندوق امانات با تخفیف ویژه استفاده کنم".
گفتم: "چه خوب. پس منم می‌توانم اشیاء قیمتی‌ام را به بانک سامان بسپارم؟ چه شرایطی دارد؟ برای گرفتن صندوق چه مدارکی ارائه کردی؟"

مدارک موردنیاز برای دریافت صندوق امانات بانک سامان

احسان گفت: "خب، شرایطش زیاد سخت نیست. کلاً اگر می‌خواهی از خدمات صندوق امانات برای نگهداری از اشیاء قیمتی، جواهرات یا حتی مدارک مهمی که نمی‌خواهی در خانه باشند، استفاده کنی باید به صورت حضوری به یکی از شعب بانک سامان که صندوق امانات دارد مراجعه کنی، درخواست بدهی و صندوق را دریافت کنی. فقط حتماً مدارک شناسایی مثل کارت ملی و شناسنامه‌ات را همراه خودت ببر".
پرسیدم: "برای چند وقت صندوق امانات در اختیار ما است؟ دائمی که نیست، مگر نه؟"

شرایط استفاده از صندوق امانات بانک سامان

احسان گفت: "معلومه که نه. صندوق امانات را باید از بانک اجاره کنی که معمولاً یک ساله است و بابت استفاده از آن از تو یک ودیعه و اجاره بهای سالانه دریافت می کنند. صندوق امانات فقط در اختیار کسی است که آن را اجاره می‌کند یعنی نمی‌توانی مشارکتی با فرد دیگری از آن استفاده کنی یا یک نفر دیگر را برای استفاده از صندوق بفرستی. فقط وکیلت با داشتن وکالت‌نامه از طرف تو اجازه دارد از صندوق استفاده کند. بعد هم فقط در ساعت های کاری اجازه داری به سراغ صندوق بروی. البته شنیدم صندول امانات که در تشریفات فرودگاهی هست 24 ساعته هستند. آها یک چیز دیگر، بانک سامان در فرودگاه امام خمینی هم صندوق امانات دارد و اجاره اش سه‌ماهه است. این خیلی خوب است. مثلاً اگر قرار است سفر خارجی بروی و مدارک یا اشیایی همراهت است که نمی‌خواهی در خانه بمانند، به کسی هم نمی‌توانی بسپاری می‌توانی در این صندوق بگذاری تا موقع برگشتن آن‌ها را از همان فرودگاه برداری و با خودت به خانه بیاوری".
گفتم: "این که خیلی خوب است. حالا چقدر بابت صندوق امانات پرداخت می‌کنی؟"

هزینه صندوق امانات بانک سامان


احسان کمی فکر کرد و گفت: "زمانی که من اجاره کردم اگر اشتباه نکنم یک تا سه میلیون مبلغ ودیعه بود و اجاره‌ای که سالانه باید پرداخت می شد از 130 هزار تومان تا 420 هزار تومان می‌شد. که نسبت به ارزش جواهراتی که در صندوق گذاشته بودم واقعاً چیزی نبود. این بازه قیمتی هم به خاطر عوامل مختلف است یکی از آن اندازه صندوق است. صندوق امانات در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ ارائه می‌شوند. بسته به این که چه چیزهایی که می‌خواهی در صندوق بگذاری می‌توانی اندازه‌اش را انتخاب کنی. مثلاً صندوق کوچک برای یک تکه جواهر یا چند تا سند و مدرک مناسب است. من خودم اندازه متوسطش را انتخاب کردم که اگر بعداً خواستم چیزی به آن اضافه کنم فضای کافی داشته باشد. الان فکر کنم 33 شعبه بانک سامان به صندوق امانات مجهز شده‌اند".

دیدگاه‌ شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
1400/9/10 چهارشنبه