یک گواهی مهم برای رفتن!

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بشنویم
0:00
/
گواهی تمکن
نویسنده :جعفر تکبیری تاریخ:1400/11/11
با خودم گفتم این دفعه دیگر حواسم را جمع می‌کنم و تمام مدارک لازم را با خودم می‌برم. این دفعه سومی است که برای دریافت ویزا اقدام کرده­‌ام. هر دفعه اتفاقی افتاد و نشد. بار اول مریض شدم و اصلاً نتوانستم بروم. دفعه دوم که رفته بودم خیلی مراقب بودم و کلی تمرین کرده بودم که چه چیزهایی بگویم. آن قدر با دوستان و آشنایانم صحبت کرده بودم و همه چی رو چک کرده بودم که با اعتماد به نفس رفتم؛ اما متأسفانه این‌بار یکی از مدارکم رو تهیه نکرده بودم. یعنی، کلاً فراموش کرده بودم. مصاحبه‌گر از من مدارک را خواست و من گواهی تمکن مالی را نگرفته بودم.
آن قدر نگران سؤال‌های مصاحبه‌کننده بودم که به کل تهیه این مدرک را فراموش کردم. با خودم فکر کردم چرا من باید گواهی تمکن داشته باشم؟ حالا نمی‌شد بدون این مدرک کار من را راه بیاندازد؟ اصلاً گواهی تمکن چی هست؟ یادم آمد یکی از دوستانم هم قبلاً برای گرفتن ویزا البته برای کشوری دیگر اقدام کرده بود. با او تماس گرفتم تا درباره گواهی تمکن مالی بپرسم. بعد از احوالپرسی گفتم: "محسن می‌دانی گواهی تمکن مالی چیست؟ می‌توانی درباره‌اش توضیح دهی؟"
گفت: "حتماً برای گرفتن ویزا احتیاج داری؟" گفتم: "بله. کارم هم فقط گیر همین یک مدرک است".

گواهی تمکن مالی چیست؟

گفت: "بعضی از کشورها برای افراد متقاضی دریافت ویزا یا خواهان مهاجرت شرط ارائه تأییدیه یا گواهی معتبر بانکی می‌گذارند که نشان می‌دهد فرد درخواست‌دهنده ویزا دارای شرایط مالی قابل قبول است. حتی اگر دنبال گرفتن پذیرش از دانشگاه باشی این شرط همچنان برقرار است. حالا خود این گواهی تمکن مالی یک سند معتبر و رسمی است که از طرف بانک صادر می‌شود که در آن میزان موجودی حساب شما و معادل آن به ارز درخواستی متقاضی مثلا دلار یا یورو نشان داده می‌شود. گواهی تمکن مالی نشان می‌دهد در حسابت چقدر پول‌داری و طی شش ماه گذشته چقدر پول به حسابت واریز و از آن برداشت شده است. یعنی، گردش حساب را هم نشان می‌دهد. اگر مایل باشی این گواهی را می‌توانند به درخواست خودت هم به فارسی و هم انگلیسی تهیه کنند".

گفتم: "برای گرفتن گواهی تمکن مالی چه مدارکی باید به بانک بدهیم؟ من بانک سامان حساب دارم. می‌دانی شرایطشان چیست؟"
گفت: "بانک من با تو فرق دارد بهتر است از خودشان سؤال بپرسی ممکن است هر بانکی شرایط خودش را داشته باشد. این جوری خیالت راحت‌تر است".
از دوستم بابت راهنمایی‌اش تشکر کردم و برای گرفتن گواهی تمکن مالی سراغ نزدیک‌ترین شعبه بانک سامان رفتم. وارد شعبه شدم. خدا را شکر این‌بار خلوت بود و خودم اولین شماره بودم. پشت باجه که رسیدم خیلی سریع و بی‌مقدمه از مسئول باجه پرسیدم: "ببخشید، بانک سامان گواهی تمکن مالی صادر می‌کند؟"
مسئول باجه لبخند زد و گفت: "بله به درخواست شما گواهی تمکن مالی صادر و در اختیار نهادی که برای آن ها گواهی را می‌خواهید مثل سفارت‌خانه قرار می‌گیرد".
پرسیدم: "برای گرفتن گواهی تمکن مالی بانک سامان چه شرایطی باید داشته باشم؟"

شرایط دریافت گواهی تمکن مالی بانک سامان

گفت: "هر کسی که مشتری بانک سامان باشد چه حقیقی و چه حقوقی می‌تواند درخواست صدور گواهی دهد. اما برای گرفتن این گواهی ارائه یک سری مدارک الزامی است.

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهی تمکن مالی بانک سامان

حتماً کسی که می‌خواهد درخواست گواهی دهد باید اصل کارت ملی، اصل یا کپی پاسپورت، اصل وکالت‌نامه نماینده قانونی اگر از طرف کسی می‌خواهید درخواست صدور گواهی دهید و تکمیل فرم پرشده مخصوص درخواست صدور گواهی تمکن مالی بانک سامان را ارائه کنید".
پرسیدم: "این گواهی که صادر می‌کنید چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟ به من گفتن حتماً گواهی باید سربرگ مخصوص داشته باشد، برای شما هم همینطور است؟

مواردی که در گواهی تمکن مالی بانک سامان درج می‌شود

مسئول باجه گفت: "بله، تمامی گواهی‌هایی که بانک سامان صادر می‌کند همگی با سربرگ مخصوص بانک سامان و به نام شخص درخواست‌دهنده صادر می‌شود. اگر متأهل هستید می‌توانید گواهی تمکن مالی را به اسم همسرتان صادر کنید؛ اما برخی کشورها ممکن است به این مورد ایراد بگیرند برای همین ما پیشنهاد می‌کنیم گواهی به نام شخص اصلی صادر شود. اطلاعات بانک مثل شماره تماس، آدرس پستی، و آدرس ایمیل هم ذکر می‌شود. شماره حساب، تاریخ افتتاح حساب، موجودی حساب در همان روزی که گواهی صادر شده است و میانگین موجودی حساب طی 6 ماه گذشته هم در این گواهی درج می‌شوند. این موارد برای تمامی سپرده‌هایی که در بانک سامان دارید نشان داده می‌شود. گواهی تمکن مالی را می‌توانید به دو زبان فارسی و انگلیسی و بر اساس همان ارزی که موردنظرتان است دریافت کنید".
بعد از گفتگو با مسئول باجه دوباره با دوستم محسن تماس گرفتم و گواهی که بانک سامان صادر می‌کند را توضیح دادم. "پرسیدم: درست است؟ همین را باید ارائه دهم؟" گفت: "آره، همین است. فقط سعی کن به پول‌های حسابت تا شش ماه قبل از گرفتن گواهی دست نزنی. حتی زمانی که گواهی صادر شد تا وقتی که وضعیت ویزا مشخص‌نشده به این حسابت دست نزن".
از دوستم تشکر کردم و دوباره به سراغ مسئول باجه رفتم تا فرم درخواست صدور گواهی تمکن مالی را پر کنم.
 

دیدگاه‌ شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
1400/9/10 چهارشنبه