اگه قصد تبدیل ارز دریافتی به ریال را نداری...

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بشنویم
0:00
/
سپرده کوتاه مدت ارزی
نویسنده :نارنین ختمی تاریخ:1400/11/11
بار پارچه از گمرک ترخیص شد؟ سرم رو بلند کردم و دیدم خانم اکبری همچنان داره با تلفن صحبت می‌کنه. خانم اکبری مدیر ارشد بازرگانی خارجی شرکت است و تمام کارهای مربوط به واردات و صادرات پارچه برای برند مبلمان اداری را انجام می‌دهد. شرکت ما یک شرکت نام‌آشنا در حوزه طراحی و تولید مبلمان اداری است. امسال اولین سالی است که محصولات‌مان را به کشورهای همسایه صادر می‌کنیم و به یک شرکت بین‌الملل مبدل شده‌ایم. همه تلاشمان این است که با بهترین کیفیت و مواد اولیه بهترین محصولاتمان را به کشورهای همسایه صادر کنیم و بازار این کشورها را از چنگ رقیب درآوریم.
خانم اکبری بعد از تمام‌شدن تماس تلفنی‌اش، رو به من کرد و گفت: "جناب مهندس خبر خوبی دارم. بالاخره مشکل گمرک کانتینر پارچه برطرف شد. چند دقیقه قبل هم مدیر بخش مالی را دیدم. مثل اینکه اولین پرداختی بابت صادرات اولین کانتینر مبلمان اداری به کشور ترکیه را دریافت کرده‌ایم". با خوشحالی گفتم: "امروز چه روز خوبی است. بالاخره حاصل زحمات شش ماهه‌مان به ثمر نشست". 
سریع با بخش مالی تماس گرفتم تا تأیید این خبر را بگیرم. با خودم داشتم فکر می‌کردم کاش می‌شد این مبلغ دریافتی را به حسابی منتقل کنیم که امکان دریافت سود هم برایمان وجود داشته باشد. با آقای زمانی مدیر مالی شرکت تماس گرفتم و گفتم: "می‌خواهم ارز دریافتی از معامله با ترکیه را به حسابی انتقال دهیم که امکان دریافت سود در آن وجود داشته باشد. چنین سپرده‌ای سراغ دارید؟ اصلاً بانک‌های ایران این امکان را فراهم کردند؟"

سپرده ارزی کوتاه‌مدت بانک سامان چیست؟


آقای زمانی کمی فکر کرد و گفت: "اگه قصد تبدیل ارز دریافتی به ریال را نداری پیشنهاد می‌‍‌کنم از سپرده کوتاه‌مدت ارزی بانک سامان استفاده کنی. قبلاً درباره‌اش زیاد شنیده‌ام. سپرده کوتاه‌مدت ارزی نوعی سپرده است که می توانید ارز خودتان را بدون نیاز به تبدیل به پول ملی در آن نگهداری کنید. اگر می‌خواهید پول‌تان به صورت صرف ارز باقی نماند و از آن سود دریافت کنید می‌توانید روی این سپرده حساب باز کنید".
پرسیدم: "سپرده کوتاه‌مدت ارزی بانک سامان امکان انجام عملیات بانکی هم به مشتری می‌دهد؟"
آقای زمانی پاسخ داد: "بله. به نظر من یکی از بهترین ویژگی‌های این حساب امکان انجام عملیات بانکی مثل حواله‌های ارزی است".

مزایای سپرده ارزی کوتاه‌مدت بانک سامان

آقای زمانی که اشتیاق من را برای دانستن بیشتر دید، ادامه داد: اگر بخواهم مهم‌ترین مزایای سپرده کوتاه‌مدت ارزی بانک سامان را به طور خلاصه بگویم:
  •  با کمک این سپرده می‌توانید تا سقف مبلغ تعیین‌شده عملیات انتقال، واریز، و برداشت نقدی از حساب را انجام دهید.
  • می توانید از خدمات بانکداری الکترونیک مثل موبایل‌بانک (یا همان موبایلت)، نت‌بانک، تلفن بانک و پیامک استفاده کنید.
  • برای افتتاح حساب سپرده حداقل موجودی شرط نیست یعنی می توانید با حداقل مبلغ صفر افتتاح سپرده کوتاه‌مدت ارزی انجام دهید.
  • می‌توانید حساب مشترک ارزی افتتاح کنید.

ارزهای موردپذیرش برای افتتاح سپرده ارزی کوتاه‌مدت بانک سامان

گفتم: "جالب شد. برای افتتاح حساب همه نوع ارزی پذیرفته است؟ یعنی هر ارزی ببریم بانک سامان از ما می‌پذیرد؟"
آقای زمانی جواب داد: "سؤال خوبی پرسیدی. یکی از شروط بانک سامان برای سپرده کوتاه‌مدت ارزی این است که فقط یورو، دلار و درهم مورد پذیرش است. برای سایر ارزها فقط می‌توانید از سپرده ارزی از محل حواله وارده استفاده کنید".
پرسیدم: "سود چطور؟"
گفت: "در حال حاضر بانک سامان فقط به سپرده کوتاه‌مدت ویژه ارزی سود می‌دهد. یعنی سپرده ارزی برای بازه زمانی خیلی کوتاه و مشخص سه ماه، شش ماه یا یک سال افتتاح شده است. سودی که به سپرده کوتاه‌مدت ارزی از محل واریز نقدی مشتری تعلق می گیرد طبق قوانین بانک سامان به صورت اسکناس ارزی پرداخت می‌شود. اگر مشتری تمایل داشته باشد می‌تواند با نرخ بازار آزاد ارز خود را در همان بانک به ریال تبدیل کند و سود سپرده کوتاه‌مدت ارزی هم از محل حواله ها و با همان نرخی که توسط بانک اعلام می‌شود پرداخت خواهد شد".

شرایط افتتاح سپرده ارزی کوتاه مدت بانک سامان

گفتم: "خب الان اگر بخواهیم این حساب را باز کنیم، چه شرایطی باید داشته باشیم؟" آقای زمانی با همان صبر و حوصله همیشگی جواب این سؤال را هم داد. گفت: مثل همه حساب‌های بانکی حداقل سن برای افتتاح سپرده کوتاه‌مدت ارزی 18 سال است. نباید چک برگشتی داشته باشید. اصل شناسامه و کارت ملی را باید همراه خودتان داشته باشید. اگر از طرف شخصی دیگر قرار است افتتاح حساب انجام دهید باید وکالت‌نامه، قیم‌نامه یا هر مدرک معتبری که نشان دهد شما با شخص اصلی ارتباط دارید ارائه کنید.
برای ثبت درخواست هم باید به طور حضوری به یکی از شعبه‌های بانک سامان مراجعه کنید".
 

دیدگاه‌ شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
1400/9/10 چهارشنبه