(CRS) نسل جدید دستگاه‌های خودپرداز

زمان مطالعه: 6 دقیقه
بشنویم
0:00
/
دستگاه خودپرداز
نویسنده :جعفر تکبیری تاریخ:1400/11/11
امروز را با وجود تمامی کارهای زیادی که در شرکت سرم ریخته بود خیلی دوست داشتم. تولد دختر عزیزم بود. برای مهمانی تولدش مهمان‌های زیادی دعوت کرده بود. همه کارها را از قبل برنامه‌ریزی کرده و خیلی از موارد را انجام داده بودم. حداقل خیالم راحت بود حتی با وجود ترافیک سنگین هم می‌توانم قبل از رسیدن مهمان‌ها به موقع خودم را به جشن تولد برسانم. شب فوق‌العاده‌ای بود. همه آمده بودند. به همه خوش گذشت؛ اما بیشتر از همه به دختر کوچولوی من. ولی نمی‎دانم چرا اغلب مهمان‌ها تصمیم گرفته بودند هدیه‌هایشان را به شکل پول نقد بدهند. شاید انتخاب اینکه چه هدیه ای برای دخترم بگیرند برایشان دشوار بود یا شاید هم فرصت کافی برای تهیه هدیه پیدا نکرده بودند. اشکال ندارد، فردا پنج‌شنبه است و خدا را شکر شرکت ما تعطیل است. به بانک سامان می‌روم و پول‌ها را به حساب دخترم که قبلاً برایش باز کرده‌ام می‎‌ریزم.

شعبه‌های همیشه شلوغ


طبق عادت ساعت هفت صبح بیدار شدم؛ اما تا صبحانه را دور هم بخوریم و کارهای روزانه را انجام دهم ساعت 10 شده بود. باید خیلی زود آماده می‌شدم تا هر چه زودتر به بانک سامان سر کوچه بروم و این پول رو به حساب بریزم.
وارد شعبه که شدم اصلاً فکر نمی کردم تا این حد شلوغ باشد. همه‌اش به خودم امیدواری می‌دادم که مگر قرار است همه کارشان طول بکشد. هر کسی سریع کارش را انجام می‌دهد و می‌رود؛ اما اشتباه می‌کردم. یک ساعت از انتظارم می‌گذشت و حتی به ده شماره قبل از من هم نرسیده بود. با نگرانی از اینکه پنج‌شنبه‌ها بانک زودتر تعطیل می‌شود پیش مسئول باجه رفتم و گفتم: "ببخشید من کارم خیلی کمه و فقط می‌خوام به حسابم پول واریز کنم. میشه قبل از تعطیل‌شدن شعبه، این کار رو زودتر انجام بدم؟" مسئول باجه گفت: "متأسفم خانم. همه کسانی که اینجا هستند مثل شما عجله دارن و می‌خوان کارشون زودتر انجام بشه. نمی‌تونم این کار رو انجام بدم. باید صبر کنید تا نوبتتون بشه".
در حالی که به خاطر تلف‌شدن وقتم و اینکه هنوز کاری که به خاطرش از خانه بیرون آمده بودم را انجام نداده بودم، خیلی ناراحت بودم یکی از بروشورهای روی میز نظرم را جلب کرد. روی صفحه اول با فونت بزرگ نوشته شده بود: "دستگاه خودپرداز و خوددریافت بانک سامان (Cash Receiving System / CRS)".

دستگاه خودپرداز – خود دریافت (CRS)

خیلی تعجب کردم. با خودم گفتم: "یعنی واقعاً این دستگاه پول دریافت می‌کنه!". همان جا روی صندلی نشستم و در انتظار اینکه نوبتم شود شروع به خواندن بروشور کردم. شما با کمک دستگاه‌های خودپرداز – خوددریافت (CRS) موجود در شعب بانک سامان می‌توانید با استفاده از تمامی کارت های عضو شبکه شتاب علاوه بر قابلیت‌هایی که دستگاه های خودپرداز دارند، واریز وجه نقد هم انجام دهید.
جالب شد! پس دیگر نیازی نیست زمان زیادی را در بانک در انتظار واریز وجه سپری کنم. کافی است یکی از این دستگاه‌های CRS را پیدا کنم و وجه‌ام را خودم بدون واسطه واریز کنم؛ اما چطور؟
به خواندن کاتالوگ ادامه دادم. نوشته شده بود: مشتریان بانک سامان می‌توانند با در دست داشتن کارت بانکی و رمز عبور از تمامی امکانات دستگاه CRS استفاده کنند. حتی اگر شما جزو مشتریان بانک سامان نیستید همچنان می‌توانید از قابلیت‌های دستگاه CRS استفاده کنید. کافی‌است کارت بانکی عضو شبکه شتاب داشته باشید.
یادم آمد که همسرم قبلاً درباره این دستگاه‌ها با یکی از دوستانش صحبت کرده بود و من گفتگوی آن‌ها را تصادفاً شنیده بودم. یادم می‌ آید که همسرم می گفت: "دستگاه خودپرداز – خوددریافت (CRS) نسل جدید خودپرداز است که علاوه بر ارائه خدماتی همانند برداشت و انتقال وجه، عمل دریافت وجه نقد را هم انجام می‌دهد. با این کار هم انگیزه و علاقه مشتریان برای استفاده از خدمات بانکی به صورت شبانه‌روزی بیشتر می‌شود و هم سرعت ورود نقدینگی به سیستم بانکی افزایش پیدا می‌کند". دوست همسرم گفته‌های او را تأیید کرد و گفت: این کار انگیزه افرادی که وجه نقد دارند مثل کسبه را برای افتتاح حساب در بانک افزایش می‌دهد. این دستگاه‌ها نسبت به شعبه بانک فضای کمتری را اشغال می‌کنند و در عین حال خدمات بیشتری هم ارائه می‌کنند".

قابلیت‌های اصلی دستگاه CRS


دوباره به کاتالوگ نگاه کردم. نوشته شده بود، "قابلیت‌های دستگاه CRS". زیر این عنوان این طور آمده بود:
واریز وجه؛ برداشت وجه؛ انتقال وجه به صورت کارت به کارت برای کارت‌های عضو شبکه شتاب و کارت به حساب برای بانک سامان؛ دریافت مانده حساب؛ امکان خرید شارژ تلفن همراه برای تمامی اپراتورها؛ امکان دریافت صورت حساب 10 عملیات آخری که با کارت بانک سامان انجام شده است؛ پرداخت قبض؛ کمک به خیریه؛ و در نهایت امکان فعال سازی رمز دوم پویا یا غیر فعال‌سازی رمز دوم ایستا.
با خودم فکر کردم که چقدر خوب می‌شود در این شرایط که احتمال انتقال ویروس کرونا به دلیل حضور در شعبه بانک یا اسکناس زیاد است، با کمک این دستگاه CRS بدون نیاز به مراجعه به شعبه به حساب خودمان وجه نقد را واریز کنیم. دوباره به سراغ همان مسئول باجه رفتم و پرسیدم: "ببخشید، نزدیک‌ترین دستگاه خود دریافت بانک سامان کجاست؟" لبخند زد و گفت: "همین بیرون شعبه یک دستگاه هست می‌توانید از آن استفاده کنید". این یعنی آخر خوش‌شانسی!
 
حمیدرضا
1
0
1401/1/27 00:07:39
بنظرم داستانتون یه جاش ایراد داره. دفعه اول که از کارمند بانک پرسیده که میخوام پول واریز کنم اگه کارمندتون کارآزموده و دقیق بود میتونست همونجا راهنمایی کنه و بگه خود پرداز بیرون شعبه قابلیت واریز پول نقد هم داره چرا از اونجا اقدام نمیکنید؟!
دانسا
1
0
1401/1/27 13:11:41
حمیدرضاعزیز باتوجه به قوانین مقابله با پولشویی بانک مرکزی، دستگاه crs تنهادر داخل شعب امکان ارائه خدمات دارند و دستگاه خودپردازی که بیرون از شعب وجود دارد قابلیت واریز وجه ندارد.

دیدگاه‌ شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
1400/9/10 چهارشنبه