خونه دوباره نو می‌شه...

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بشنویم
0:00
/
تسهیلات تعمیر مسکن
نویسنده :جعفر تکبیری تاریخ:1400/11/10
تا جایی که ذهنم یاری می کنه یادم هست کوچک که بودم با خواهرم در حیاط خانه پدری ام بازی می کردیم. از آن روزها خاطرات خوش زیادی برایم مانده است. برادرم همیشه دلش می‌خواست فوتبال بازی کند و من و نرگس را به بازی فوتبال تشویق می‌کرد تا با او بازی کنیم. چقدر که سر آن بازی سه نفره با هم دعوا می‌کردیم و می‌خندیدیم. اما حالا برادرم در تدارک عروسی‌اش است. همه ما برایش آرزوی خوشبختی داریم. خانه پدری‌ام دو طبقه است و قرار شد برادرم طبقه بالای خانه را برای زندگی با همسرش آماده کند.
همه اعضای خانواده دور هم جمع شدیم تا ببینم برای آماده‌کردن طبقه بالا که عملاً فقط دیوارهایش آماده بود و هیچ امکاناتی برای زندگی نداشت، تصمیم بگیریم. هزینه مراسم عروسی از یک طرف، هزینه تعمیر و آماده‌سازی خانه هم از طرف دیگر چیزهایی نبودند که بشود به سادگی از کنارشان گذشت. هر طور حساب کردیم دیدیم پس اندازمان به هر دو نمی‌رسد و باید راه حل دیگری پیدا می کردیم. برادرم گفت که در بانک سامان حساب دارد و شنیده است که این بانک تسهیلات تعمیر مسکن ارائه می‌دهد. همه با شنیدن این خبر خوشحال شدیم. از ما خواست صبر کنیم تا فردا به بانک سامان برود و درباره شرایط دریافت وام تعمیر مسکن سؤال کند. فردای آن روز برادرم به بانک سامان رفت و از مسئول باجه در مورد این وام و شرایطش پرسید.

دریافت وام

مسئول باجه گفت: "برای گرفتن این وام باید بین سه تا شش ماه گردش حساب داشته باشید، حساب شما گردش داشته؟" برادرم گفت: "بله، داشته. ولی مبلغ این وام چقدر هست؟"
مسئول باجه گفت: "معمولاً سقف این وام تا 300 میلیون تومان است اما در برخی مواقع می تواند تا 500 میلیون تومان هم برسد".
برادرم گفت: "می ‌خواهم خانه پدری‌ام را تعمیر کنم و برای تعمیراتش وام می‌خواهم. به چه خانه‌هایی وام می‌دهید؟"
مسئول باجه گفت: "شما به عنوان مشتری بانک سامان می توانید تا حداکثر سی درصد ارزش خانه تان وام یا تسهیلات تعمیر مسکن بگیرید. برای گرفتن وام حتماً باید ضامن داشته باشید".
برادرم گفت: "چه مدارکی لازمه؟"

مدارک لازم برای دریافت وام

مسئول باجه جواب داد: "به طور کلی، برای این که وام به شما بدهند باید اصل و کپی تمامی صفحات سند ملک به همراه شناسانامه و کارت ملی خودتان و ضامن هایتان، اصل و کپی پایان کار ساختمان، مدارکی که نشان دهد شغل شما و درآمد ماهانه تان چقدر است و همینطور کارت پایان خدمت را باید ارائه بدهید. کمتر از 25 سال هم از ساخت خانه نگذشته باشد. البته باید بدانید این وام فقط به مالک ساختمان یا همسر وی داده می شود. پس اگر ملک به نام پدرتان است باید خودش درخواست وام بدهد. پدرت در بانک سامان حساب دارد؟"
برادرم گفت: "نه، فکر نکنم. یعنی، نمی دانم. آخر من قرار است از وام استفاده کنم نه پدرم!"
مسئول باجه گفت: "اینکه چه کسی از وام استفاده می کند ملاک دادن تسهیلات تعمیر مسکن نیست. گیرنده وام باید همان کسی باشد که سند ملک به نام او است".
برادرم کمی فکر کرد و گفت: "اگر پدرم بیاید و حساب باز کند آن وقت به او وام می دهید؟"
مسئول باجه گفت: "همانطور که گفتم باید بین سه تا شش ماه از گردش حساب گذشته باشد. بعد می تواند برای درخواست وام اقدام کند".
برادرم گفت: "خب شرایط بازپرداخت چطور است؟"

شرایط و نرخ بازپرداخت

مسئول باجه نگاهی به نوشته هایی که جلوی اش بود کرد و گفت: "اولاً اینکه باید بدانید تا زمان بازپرداخت کامل وام تعمیر مسکن، سند ملک به عنوان وثیقه در اختیار بانک سامان باقی می ماند. بانک سامان 15 درصد کل مبلغ وام تعمیر مسکن را پیش خودش نگه می دارد و بقیه آن را به وام گیرنده می دهد. نرخ بازپرداخت 18 درصد در نظر گرفته شده است. مهلت بازپرداختش هم حداکثر پنج سال است. در ضمن علاوه بر 18 درصد سود، حدود سه درصد بابت بیمه نظارت و سه درصد هم به عنوان ریسک اعتباری به این تسهیلات تعمیر مسکن تعلق می گیرد".
برادرم با تعجب گفت: "یعنی نرخ سود 24 درصد است؟!"
مسئول باجه گفت: "بله".
برادرم با ناراحتی گفت: "اینجوری که خیلی سخته!"
مسئول باجه گفت: "شرایط ارائه تسهیلات همین هست. هر بانک دیگری هم که بروید همین شرایط را برای شما بیان می کنند. تازه بعضی بانک‌ها نرخشان از این هم بیشتر است. در ضمن شما نیازی نیست به اندازه سقف وام تعمیر مسکن دریافت کنید. می‌توانید کمتر بگیرید این طوری قسط بازپرداختتان کمتر می‌شود".
برادرم که کاملاً ناامید شده بود، گفت: "حالا اگر بخواهم این وام را بگیرم، نحوه درخواست وام چطور است؟ شرایط ضامن ها چه باید باشد؟"

نحوه ثبت درخواست

مسئول باجه گفت: "می توانید برای درخواست وام از سامانه تسهیلات بانک سامان استفاده کنید. آنجا درخواستتان را ثبت کنید و بعد اگر شرایطش را داشتید از طرف بانک برایتان پیامک ارسال می شود و بقیه مراحل را می توانید به صورت حضوری در یکی از شعبه های بانک سامان پیگیری کنید. برای ضامن هم، داشتن دو یا سه ضامن که کارمند رسمی دولت هستند همراه با گواهی کسر حقوق لازم است".
با اینکه گرفتن وام همیشه سخته ولی با هم همکاری کردیم که شرایط لازم رو جور کنیم تا بتونیم این وام رو از بانک سامان بگیریم.

دیدگاه‌ شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
1400/9/10 چهارشنبه